Türk Deniz Kuvvetleri yeni uçaklarına kavuşuyor

turk deniz kuvvetleri yeni ucaklarina kavusuyor 9aOCiwuw

turk deniz kuvvetleri yeni ucaklarina kavusuyor 0 TT8ImH4C

Bu uçaklar İtalya merkezli Leonardo firmasının ana yükleniciliğinde, ATR-72-600 uçakları dönüştürülerek deniz karakol misyonlarına uygun hale getirildi. Alt yüklenici firma Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), projede parça/malzeme üretimi, yer ve uçuş testleri dayanağı ile lojistik misyonlarını üstleniyor.

Meltem-3 Projesi kapsamında ilk uçak 19 Nisan 2013 tarihinde TUSAŞ tesislerine gelmişti. Bu tarih sonrasında sertifikasyon testleri için 14 Temmuz 2016’da uçak İtalya’ya gitmiş, 10 Şubat 2020 tarihinde ise kabul testleri için yine TUSAŞ’a gelmişti.

3 FARKLI SINIFTA DENİZ KARAKOL UÇAĞI

Türk Deniz Kuvvetleri, teslim alacağı ATR-72-600 deniz karakol uçakları ile 3 farklı sınıfta deniz karakol uçağı işletmiş olacak. Halihazırda envanterdeki C-72 ve P-235 deniz karakol uçakları Mavi Vatan semalarında faal olarak misyon gerçekleştiriyor.

Deniz karakol uçakları günümüzde artan denizaltı tehdidi ve elektronik harp ortamında değerli bir misyon üstleniyor. Uçaklar deniz üstü ve altındaki hareketliliğin tespitinin yanı sıra müdahale ve elektronik destek/harp vazifelerini de gerçekleştirebiliyor.

turk deniz kuvvetleri yeni ucaklarina kavusuyor 1

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Türk Deniz Kuvvetleri yeni uçaklarına kavuşuyor