TSMC’nin 5nm üretim kapasitesi Apple’a ayrıldı

tsmcnin 5nm uretim kapasitesi applea ayrildi dldkYHkm

tsmcnin 5nm uretim kapasitesi applea ayrildi 0 21vTTLBy

Bilhassa Huawei’nin ağır ambargolar nedeniyle devre dışı kalmasının akabinde 5nm sürecinde Apple’ın eli hayli rahatladı. Bu yıl TSMC’nin 5nm bantlarını adeta kapatan Apple’ın gelecek yıl da rakiplerine nefes aldırmayacağı söz ediliyor.

Eza olabilir

Yonga üretimi de bir ticaret olduğu için haliyle parayı basanın geniş üretim bantlarını ayırdığına şahit oluyoruz. Hem iOS aygıtlarında hem de Mac aygıtlarında 5nm ile ARM yongası tasarlayan Apple’ın gelecek yıl çok daha fazla yonga hazırlaması gerekiyor. Bu da yonga dalında bir baskı oluşturabilir.

Kaynaklara nazaran TSMC’nin 5m üretim bantlarının yüzde 80’i Apple tarafından kapatıldı. iPhone 12, iPhone 13, iPad Pro, iPad Air ve Mac sistemleri hesaba katıldığında gelecek yıl sonuna kadar 300 milyona yakın 5nm Apple yongası gerekecek.

Kalan yüzde 20 civarındaki kısım ise Qualcomm, MediaTek, Broadcom üzere firmalara ayrılmış durumda. Öbür taraftan AMD, Nvidia üzere masa üstü yonga dizayncıları da yavaş yavaş 5nm ve sonrası için hazırlıklar yapıyor.

Apple’ın 5nm döküm muhtaçlığı bitmeyeceği için gelecek yıldan itibaren üretim konusunda ezalar yaşanabileceği kestirim ediliyor. Gerek TSMC’nin yeni EUV döküm aygıtı yatırımları gerekse de Samsung’un kendi kapasitesi kâfi olacak mı göreceğiz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

TSMC’nin 5nm üretim kapasitesi Apple’a ayrıldı