TSMC ve Huawei yine çalışabilecek lakin makûs bir detay var

tsmc ve huawei yine calisabilecek lakin mak s bir detay var whCRfm5b

tsmc ve huawei yine calisabilecek lakin mak s bir detay var 0 E56ACKeX

ABD’nin Çin lehine casusluk faaliyetlerinde bulunduğu teziyle geçen yıl Huawei’yi kara listeye alması teknoloji dünyasına bomba üzere düşmüştü. Yalnızca Huawei değil teknoloji kesimi de bundan olumsuz etkileneceği için firmalar lisans alma kederine düştü.

TSMC lisansı aldı fakat…

ABD Ticaret Departmanı; ABD’li firmaların Huawei ile iş birliği yapmasını onaya bağlamıştı. Sonrasında makul oranda ABD ekipmanı barındıran tüm yabancı firmaların da Huawei ile iş birliği müsaadeye bağlanmıştı.

TSMC’den tutun Samsung, Intel, AMD, Google üzere pek çok firma Huawei ile münasebetlerini kesti. Bununla birlikte telekom dalının başkanı ve akıllı telefon pazarının ikincisi Huawei ile ilgileri kesmek pek çok firmaya değerliye patladı. Bu bakımdan bir formda ABD’den onay alma çalışmaları başladı.

Huawei hali hazırda Kirin 9000 işlemcisini 5nm sürecinde üretiyor. Yeni yasaklar duyurulunca TSMC’ye 15 milyon Kirin 9000 siparişi verdi fakat yalnızca 8.8 milyon adedi yetiştirilebildi. Bu da Huawei’nin elinde 6 aylık bir stok kalmasını sağladı. Bundan sonra firma amiral gemisi Kirin yonga seti üretemeyeceğini açıklamıştı. Bununla birlikte bir kapı açıldı.

tsmc ve huawei yine calisabilecek lakin mak s bir detay var 1 w4Wybj45

TSMC yine Huawei ile münasebetlerine başlayabilmek için ABD’ye onay başvurusu yaptı. ABD Ticaret Komitesi başvuruyu kabul etti fakat bir kuralla. Huawei’nin olgunlaşmış üretim süreçlerinden yararlanabileceği fakat yeni süreçlerden yararlanamayacağı karara bağlandı.

Olgunlaşmış süreçten ne kastedildiği tam olarak bilinmiyor fakat TSMC’nin 14nm ve eski süreçlerinin yasağa takılmayacak oranda ABD teknolojisi barındırdığı biliniyor. Kimi kaynaklar ise 28nm ve daha eski süreçler olabileceğini belirtiyor. Yani her halükarda Kirin yonga setleri için hayli eski süreçlere müsaade alınabildi.

Huawei’nin bu durumda çok avantaj elde edemediği görülüyor. Yani 2021 yılının ikinci yarısından itibaren firmayı büyük bir dert bekliyor. Başka taraftan Intel ve AMD’nin de Huawei ile ticaret için onay aldığı belirtiliyor. Yani bilgisayar tarafında Huawei biraz daha rahatlayacak.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

TSMC ve Huawei yine çalışabilecek lakin makûs bir detay var