Mobil

TSMC en geç 2022 yılında 3nm üretimine başlayacak

tsmc en gec 2022 yilinda 3nm uretimine baslayacak 0 iOUyyYgU

Yarı iletken bölümünün gelir manasında liderliğe oynayan firması TSMC, yatırımlarına sürat kesmeden devam ediyor. 5nm sürecinde değerli etaplar kaydeden firma 3nm için de 2022 yılını amaç koydu.

3nm süreci neler sunacak?

Gelişmiş üretim süreçleri için Hollanda’da 2.5 milyar dolarlık EUV üretim sistemi sipariş eden TSMC, öbür taraftan 3nm sürecinde üretime başlamak için de tesis inşaasında sona geldi. Tayvan’da yer alan yeni üretim tesisi tamamlanmış durumda.

TSMC bu tesislerde aylık olarak 55 bin adet 12 inçlik yonga plakası üretmeyi planlıyor. İlerleyen periyotlarda ise aylık 100 bin plakaya ulaşılacak. En erken 2022 ikinci yarısında başlayacak üretimin muhtemelen birinci müşterisi Apple olacak. TSMC toplamda 19.5 milyar dolar yatırım yaptı lakin getirisi çok daha fazla olacaktır.

3nm süreci FinFET teknolojisini kullanacak. 5nm teknolojisine nazaran yüzde 70’e kadar zar alanından tasarruf kelam konusu. Birebir güç tüketiminde yüzde 30 daha fazla güç tasarrufu yahut birebir güç tüketiminde yüzde 15 performans artışı hedefleniyor. Zar alanının küçülmesi haliyle öbür bileşenlere daha fazla yer açılması ve daha kompakt kasa yapıları manasına geliyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu