Genel

Toyota’dan “vergi sistemi değiştirilsin” önerisi

toyotadan vergi sistemi degistirilsin onerisi 0 z21G5321

Kısa müddet evvel Türkiye’de satışa sunulan yeni kuşak Toyota Yaris’in lansmanında konuşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, vergi sisteminin motor hacmi yerine çevrecilik özelliklerini ön plana çıkaran bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Pandemi devrinde etrafa ziyan vermeyen araçların büyük değer kazandığını belirten Bozkurt, Avrupa tarihinde birinci defa hibrit, şarjlı hibrit ve elektrik motorlu araç satışlarının dizeli geçtiğini aktardı. Avrupa’da dizelin hissesinin yüzde 27’ye gerilediğini, Türkiye’de ise yüzde 75’lerden yüzde 40’lara indiğini hatırlatan Bozkurt şöyle konuştu:

“Önümüzdeki süreçte hibritle ilgili farklı bir uygulama, açıklanacak rastgele bir teşvik kelam konusu olursa o vakit hibrit modellerin satışları da hızlanacaktır. Genel manasıyla vergi sisteminin artık yeni teknolojileri anlatan bir sistemle değiştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Artık insanlarımızın hem yakıt tasarruflu hem de etrafa zararsız yeni teknoloji eseri araçları kullanmayı ziyadesiyle hak ettiğini düşünüyorum.

toyotadan vergi sistemi degistirilsin onerisi 1 mqO291dC

Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özelliklerini ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan sistemler incelenip; günümüzün teknolojilerini teşvik eden, bu teknolojilerin önünü açacak, bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir”

“Pazar 2021’de en yeterli ihtimalle 700 binleri görür”

Türkiye pazarıyla ilgili öngörülerini de paylaşan Bozkurt, “Yılın tamamlanmasına bir ay kala şayet tedarik ile ilgili yeni bir sorun yaşanmazsa toplam pazar 2020 sonunda 800-900 bin adetlere bile ulaşabilir. Bu potansiyeli görüyoruz lakin üretimin sekteye uğramaması ve tedariğin aksamaması gerekir. 2021’de ise pazarın bu yıldan biraz daha düşük olmasını bekliyoruz. Bu yıl ötelenen talep ve salgından korunma isteği satışları hızlandırdı. Lakin gelecek yıl faizler ve kurun geldiği düzeyle birlikte pazarın en güzel ihtimalle 700 binler düzeyini görebileceğini düşünüyorum” halinde konuştu.

Yenilenen Yaris’in selefine nazaran yüzde 20 daha az yakıt tüketimi sağladığını da hatırlatan Bozkurt, yıl sonuna kadar 400 adet yeni Yaris satış maksatlarının olduğunu belirtti. 2021’de ise akaryakıtlı ve hibrit olmak üzere 2 bin 100 adetlik satış öngörülüyor. Bozkurt, mevcut vergiler sebebiyle yeni Yaris satışlarının yüzde 90’ının akaryakıtlı olacağını da kelamlarına ekledi.

Yeni Toyota Yaris fiyatı 209.100 TL‘den başlıyor. Yaris Hybrid‘in başlangıç noktası ise 299.200 TL.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu