Toyota Türkiye CEO’su: Motor Hacmi Kıstası Değişmeli

toyota turkiye ceosu motor hacmi kistasi degismeli

Japon otomotiv devi Toyota, geçtiğimiz hafta gerçekleştirmiş olduğu lansman aktifliği ile B segmentindeki yeni arabai olan 2020 Toyota Yaris’i Türkiye’deki araba tutkunlarının beğenisine sundu. Yeni Yaris’in Türkiye lansmanı sırasında açıklamalarda bulunan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hem araç ile ilgili satış maksatlarını hem de vergi düzenlemesiyle ilgili dikkat alımlı sözlerde bulundu.

Yeni Toyota Yaris için sonuna kisimar 400 isimet satış gayelerinin bulunduğunu aktaran Bozkurt, “2021 yılında ise akaryakıtlı ve hibrit olmak üzere 2 bin 100 adetlik Yaris satışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.” ifisimelerini kullandı. 2021’de Toyota otomobil satışlarında hibrit modellerin daha kıymetli bir alan tutmasını beklediklerini söyleyen Bozkurt, buna rağmen mevcut vergiler nedeniyle satışların yüzde 90’ının akaryakıtlı modeller olacağını lisana getirdi.

“Artık bir aracın lüks olup olmisimığını anlamak için 1.6 motor yetmiyor”

toyota turkiye ceosu motor hacmi kistasi degismeli 0 WC2dPhS5

Çevreci arabaların yaygınlaşması için vergi düzenlemesinde değişiklik yapılması gerektiğini ifisime eden Bozkurt, “İnsanlarımızın hem yakıt tasarruflu hem de etrafa zararsız yeni teknoloji eseri araçları kullanmayı ziyadesiyle hak ettiğini düşünüyorum. Artık, bir aracın lüks olup olmadığını anlamak için 1.6 motor yetmiyor, zira günümüzde bütün lüks markaların 1.6 motorları var. dedi ve kelamlarına şu halde devam etti:

“Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özellikleri ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan sistemler incelenip, günümüzün teknolojilerini teşvik eden, bu teknolojilerin önünü açacak, bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir. Hibritler ile ilgili rastgele bir teşvik kelam konusu olursa, o vakit bu modellerin tercih edilme oranı da artar.”

2021’de otomobil satışları, 2020’den daha düşük düzeyde olacak”

toyota turkiye ceosu motor hacmi kistasi degismeli 1 2f5viM91

arabalere olan talebin hala çok yüksek olduğunu ifisime eden Toyota Türkiye CEO’su, “Yılın tamamlanmasına bir ay kala şayet tedarik ile ilgili yeni bir sorun yaşanmazsa toplam pazar 2020 sonunda 800-900 bin isimetlere bile ulaşabilir. Bu potansiyeli görüyoruz, lakin üretimin sekteye uğramaması ve tedarikin aksamaması gerekir” dialanek 2020 yılı sonuna dair kestirimlerini de belirtmiş oldu.

e 2021 yılında üretimle ilgili bir eza yaşanmasa dahi pazarın 2020 yılından daha düşük düzeyde olacağını, bu yılki satış sayılarının yüksek olmasında, geçmiş yıllardan gelen ertelenmiş talebin de tesirli olduğunu ifisime eden Bozkurt, açıklamalarına şu şekilddevam etti:

“Gelecek yıl Türkiye’de araba pazarı küçülecek”

toyota turkiye ceosu motor hacmi kistasi degismeli 2 jNa5wNkq

“2018’den beri filo ve perakendede ötelenmiş talep vardı. Ayrıyeten pandemi devrinde insanların özel araç kullanma isteği ve ikinci el araç fiyatlarının artmasıyla birlikte elindeki ikinci el aracını yenisiyle değiştirmek isteyenlerin fazla olması, talep patlamasına yol açtı.

Fakat gelecek yıl faizler ve kurun geldiği düzeyle birlikte pazarın en güzel ihtimalle 700 binler düzeyini görebileceğini düşünüyorum. Ama biz, gelecek sene için bugünden yalnızca filo için 28 bin sipariş aldık. İşte bu nedenle gelecek yıl düşmesini beklediğimiz pazara karşın daha fazla araç satarak pazar hissemizi artıracağımızı öngörüyorum.”

Sıradaki içerik:

Toyota Türkiye CEO’su: Motor Hacmi Kıstası Değişmeli