Testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir

testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir DDrbSTO2

testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir 0 3bT4bMyg

Yaş ilerledikçe erkek bireylerde fizyolojik olarak testosteron düzeyleri de kademeli olarak düşüyor ve bu durumun tip 2 diyabet ile ilgisi üzerinde yürütülen birçok çalışma bulunuyor. Artık ise bilim insanları testosteron enjeksiyonlarının tip 2 diyabet riskini azalttığına yönelik araştırmalarda bulundu.

Tip 2 diyabete sahip olan erkeklerin yaklaşık 3’te 1’inde hipogonadizm ( Hipogonadizm biyokimyasal olarak serum testosteron seviyelerinde düşüklük ve fizyolojik olarak testis volümündeki düşüklüğe verilen isimdir. ) olduğu belirtilirken Australias’s University of Adelaide kurumu araştırmacıları şu ana kadar yürütülmüş en geniş çalışmayı ( 1.000’in üzerinde yaşları 50 ila 74 ortasında değişen ve fazla kilolu yahut obez denekler ) yayımladı.

Plasebo

testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir 1 fe8ki2Qk

Araştırmacılar denekleri 2 kümeye ayırdı ve birinci küme 3 ayda 1 nizamlı olarak testosteron enjeksiyonu olurken öteki kümeye da plasebo enjeksiyonu yapıldı. Ayrıyeten deneklerin %30’u ( her iki kümeden da iştirak ile ) idman programına dahil edildi.

2 yıllık araştırma sonucunda her iki kümedeki bireylerin ortalama olarak 4 kilo verdiği ve testosteron enjeksiyonu alan kümede yan tesir olarak eritrosit sayısı artışı olduğu belirtilmekle birlikte bu oranın hormon enjeksiyonu yapılan kümede %22 olduğu belirtiliyor. Ayrıyeten 2 yıllık müddetin sonunda testosteron enjeksiyonu yapılan kümede tip 2 diyabet gelişme yüzdesi %12 olurken plasebo alan kümede bu oranın %21 olduğu açıklandı.

Bütün bunlara ek olarak tedavi alan kümenin açlık kan şekerlerinin daha düşük olduğunu, seksüel işlevlerde hafif güzelleşmeler gözlendiği ve tekrar kas kütlesinde hafif artış gözlendiğini ekleyelim.

Yeni araştırma The Lancet Diabetes & Endocrinology isimli mecmuada yayımlandı.

Sıradaki içerik:

Testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir