Tesla Model S’den sökülen pil hücreleri ile bir yolcu teknesi elektrikli hale getirilecek

tesla model sden sokulen pil hucreleri ile bir yolcu teknesi elektrikli hale getirilecek

tesla model sden sokulen pil hucreleri ile bir yolcu teknesi elektrikli hale getirilecek 0 Cvv3YftX

Tesla’nın ürettiği arabalarda kullanılan pil modülleri yalında bir yolcu teknesinin kalbinde yer alacak. İsveç merkezli iki şirket, 1943 yılında üretilen dizel motorlu bir tekneyi elektrikli hale getirmeye hazırlanıyor.

İsveçte, elektrikli teknelerle çeşitler düzenleyen Eco Sightseeing ile elektrik teknolojileri üzerinde uzman olan El & Marinteknik, 1943 yılında İngiliz donanması için üretilen Sylvia isimli tekneyi iki adet Tesla Model S’ten sökülen pil modülleri ile çevreci hale getirecek. Paydaşlıktan yapılan açıklamaya nazaran Sylvia, Tesla üretimi pillerin “ikinci defa hayat bulacağı” birinci elektrikli yolcu teknesi olacak.

tesla model sden sokulen pil hucreleri ile bir yolcu teknesi elektrikli hale getirilecek 1 UIemlpbR

Uzun bir müddettir gündemde olan ve elektrikli araba pillerinin geri dönüşümü yahut tekrar kullanımı konusuna hoş bir örnek olacak uygulamada araçlardan sökülen 190kWh güç kapasiteli piller tekneye hayat verecek. Yapılan araştırmalar, ortalama 10 yıl mühletle yolları arşınlayan elektrikli arabalarda kullanılan pillerin depolama kapasitesinin en az üçte ikisini koruyabildiğini gösteriyor. Uzmanlar, ülkü koşullarda kullanılmış olması halinde bu pillerin en az 5 yıl daha hizmet verebileceğini söylüyor. “İkinci yaşam” olarak tabir edilen uygulamada kelam konusu piller, mesken ya da kurumsal güç depolama tahlilleri üzere farklı birçok alanda kullanılabiliyor.

Eco Sightseeing ve olan El & Marinteknik’in yolcu teknesinde kullanmayı uygun gördüğü tahlil, Sylvia’ya tek bir şarjla 14 saatlik gezinti müddeti sunacak.

tesla model sden sokulen pil hucreleri ile bir yolcu teknesi elektrikli hale getirilecek 2

İsveçli aktivist Greta Thunberg’in açıklamalarından esinlenerek bu işe giriştiklerini söz eden Eco Sightseeing’in sahibi Elias Nilsson proje ile ilgili “Fark yaratmak için illa ki çok büyük olmanız gerekmiyor.  Kara sularımızda yürütülen gemicilik faaliyetlerini sürdürülebilir hale getirmek için çalışmalarıma sürat vermek istedim. Politikler, ticari tekneleri elektrikli hale getirmek kapsamında uzun müddettir havanda su dövüyor. Daima gelen açıklamaların akabinde ise hiçbir somut adım atılmıyor. Ben, artık harekete geçme vaktinin geldiğini düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Sylvia’nın şimdi ne vakit denizlere tekrar geri döneceği ise şimdi net değil. Lakin Nilsson’un kararlı olduğunu gösteren kelamları sonrası, bu müddetin çok uzun olmayacağını söyleyebiliriz.

Kaynakça https://electrek.co/2020/10/09/tesla-batteries-power-boat/ https://cleantechnica.com/2020/06/06/the-2nd-life-of-used-ev-batteries/

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Tesla Model S’den sökülen pil hücreleri ile bir yolcu teknesi elektrikli hale getirilecek