Tesla, dünyanın en büyük Supercharger istasyonunu ABD’de hizmete soktu

tesla dunyanin en buyuk supercharger istasyonunu abdde hizmete soktu Nr7t5O4u

tesla dunyanin en buyuk supercharger istasyonunu abdde hizmete soktu 0 aCQrGhUi

Elektrikli araba denilince büyük bir ihtimalle akla birinci gelen marka olan Tesla, bir yandan rakiplerinden çok daha fazla arabası yollarla buluştururken bir yandan da bu arabaların muhtaçlık duyduğu altyapıya önemli yatırım yapıyor.

Elektrikli arabalar için en değerli altyapı yatırımlarından olan şarj istasyonları, şirketin genelde öncelik verdiği tesislerden. Halihazırda 20 bin şarj ünitesine sahip Tesla, ABD’de açtığı yeni tesisle kendi alanında bir rekor kırdı. Şirketin Firebaugh, Kaliforniya’da hizmete soktuğu istasyona tam 56 adet Supercharger ünitesi yerleştirdi. Tesla için önemli bir Pazar olan Çin’de 50 üniteli istasyonlar olmasına karşın 56 sayısı, bu manada şirket için bir rekor oldu.

Araçlarını şarj eden müşteriler için tıpkı tesiste, bir market ve restoranı da hizmete sokan Tesla, birebir vakitte araçlara hem gölge hem de tesisin elektrik muhtaçlığına katkı sağlaması niyetiyle ünitelerin üste güneş panellerinden oluşan birer gölgelik inşa etti.

Hepsi Tesla’nın geliştirdiği 3. jenerasyon üniteleri içeren tesisin benzerlerinin, ülke çapında daha da yaygınlaşması bekleniyor. 3. Jenerasyon Supercharger istasyonları, araç sahiplerinin tesislerde harcadığı vakti %50 oranında azaltmayı hedefliyor. Tesla’ya nazaran 5 dakikalık şarj mühleti ile 120 km’lik menzil elde edilebiliyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Tesla, dünyanın en büyük Supercharger istasyonunu ABD’de hizmete soktu