Tesla, Dünyanın En Büyük Harika Şarj İstasyonunu Açtı

tesla dunyanin en buyuk harika sarj istasyonunu acti cKv2wi7F

Elon Musk’ın CEO’luğunu üstlendiği ABD merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla, muhteşem şarj ağını süratli bir formda genişletiyor. Norveç’te 20 ünitelik, Çin’in Şanghay kentinde ise 50 ünitelik harika şarj istasyonları bulunan firma, şimdiyse California, Firebaugh’da dünyanın en büyük harika şarj istasyonunun açılışını gerçekleştirdi.

Tam 56 harika şarj ünitesiyle Şanghay’daki tesisten bile büyük olan bu üstün şarj istasyonu, Tesla için yeni bir rekor manasına geliyor. İstasyon, elektrikli otomobil üreticisi için en büyük iki pazarı temsil eden Körfez Bölgesi ve Los Angeles ortasında yer alıyor.

Tesla’nın filosu her geçen gün büyüyor:

tesla dunyanin en buyuk harika sarj istasyonunu acti 0

Öbür otomobil üreticilerine kıyasla daha fazla elektrikli otomobil modeli piyasaya süren Tesla’nın filosu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Şirket, büyüyen bu filoyu desteklemek için servis merkezleri, taşınabilir servis filosu ve şarj istasyonları başta olmak üzere altyapısını da geliştirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde 20.000 şarj ünitesini Üstün Şarj ağına mekanleştirdiğini duyuran şirket, bu sayıyı önümüzdeki günlerde daha da artıracak üzere görünüyor. 56 şarj ünitesinin bulunduğu yeni istasyon ise Tesla’nın ortalama bir üstün şarj istasyonuna kıyasla 6 kat daha büyük olma özelliğini taşıyor.

Körfez Bölgesi ve Los Angeles ortasında alan yer istasyonda tıpkı vakitte müşterilerin kullanabileceği bir market ve restoran da bulunuyor. Buna ek olarak Tesla hem araçlara gölge olması hem de şarj istasyonuna güç sağlaması hedefiyle şarj ünitelerinin üzerine güneş gücü panellerine sahip tenteler inşa etti.

tesla dunyanin en buyuk harika sarj istasyonunu acti 1 OZqeUMhA

CEO Elon Musk, geçtiğimiz yıl kafalayan Supercharger V3 istasyonlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte benzeri tesislerin giderek daha fazla yaygınlaşacağını söylüyor. 3. jenerasyon şarj istasyonlarıyla birlikte Tesla, araç sahiplerinin tesislerde harcisimığı vaktin yarı yarıya azalacağını ve 5 dakikalık şarj ile 120 km’lik menzil elde edilebileceğini argüman ediyor.

Sıradaki içerik:

Tesla, Dünyanın En Büyük Harika Şarj İstasyonunu Açtı