Otomobil

Tesla, Araçlarında Kullanacağı Yeni Pili ‘tabless’i Duyurdu

Elektrik motorlu otomobil üreticisi Tesla, dün kafalattığı “Battery Day” adli etkinliğinde yeni pillerini duyurdu. Tesla’nın yeni pilleri, elektrik motorlu araçlar için sayıa bir ihtilal. Zira Tesla’nın yeni pilleri, menzili, gücü ve kapasiteyi artırırken maliyeti azaltacak. Bu da Tesla’nın yeni araçlarına sahip olmanın daha ucuz, tahminen de içten yanmalı motorlu araçlarla birebir maliyete sahip olacağı manasına geliyor.

Tesla’nın yeni jenerasyon pilleri, “tabless” olarak nitelendiriliyor. Aslına bakacak olursak bu pil tasarımı, klasik dizayna kıyasla birtakım ufak değişikliklere sahip. Örneğin yeni pillerde, hücre ile gücün gönderildiği bölge ortasındaki “tırnak” modülü yok. Ayrıyeten elektronların hareket edeceği yol 250 milimetreden 50 milimetreye indirildi. Üstelik bu pillerde lazer teknolojisi ile şekillendirme yapılıyor. İşte bu süreçler, bataryanın maliyetini düşürürken pilin genel performansını artırıyor.

Yeni piller, güç kapasitesini 5 katına çıkarıyor

tesla araclarinda kullanacagi yeni pili tablessi duyurdu 0 5CSzb94H

Tesla’nın yeni pil tasarımı, mevcut pillerin güç kapasitesini 5 katına çıkarıyor. Bu da direkt elektrik motorlu bir aracın menzilini yüzde 16 oranında etkiliyor. Ayrıyeten bu pil sayesinde araçlar, 6 kat güçleniyor. İşte tüm bunlar gerçekleşirken Tesla, kilowatt saat başına yüzde 14 tasarruf etmiş oluyor. Yeni piller hem Tesla’yı hem de tüketicileri şisim edecek üzere görünüyor.

Tesla, yeni pillerini “4680” olarak isimlendiriyor. Bunun nedeni bataryadaki bir hücre boyutunun 80 milimetre 46 milimetre oluşu. Şirketin mevcut Model 3 ve Model Y’lerinde ise bu pil, 2170 olarak adlendiriliyordu. Mevcut pillerin de hücre boyutuna nazaran adlendirildiğini düşünecek olursak yeni pilin ne kisimar büyük olduğunu açıkça söz edebiliyoruz.

Tesla, kendi pillerini kendi üretecek

tesla araclarinda kullanacagi yeni pili tablessi duyurdu 1 3bPiFUyn

Tesla ve öbür elektrik motorlu araç üreticileri, pillerini öteki üreticilerden temin ediyorlar. Mesela Tesla’nın araçlarında kullanılan piller, Panasonic tarafından Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory’sinde üretiliyor. Bu bahisle ilgili de açıklamalarda bulunan Tesla, kendi pillerini üretmeye kafalayacağını açıklisimı. Bu karar, Tesla için üretim meselelerini ortisiman kaldıracak. Lakin Elon Musk, Tesla’nın kendi pillerini üretirken Panasonic, CATL ve LG Chem üzere pil üreticilerinden yapıt tedarik etmeye devam edeceklerini tabir ediyor.

Analist Caspar Rawles tarafından yapılan açıklamalara nazaran Tesla, kendi pillerini üretme kararıyla esasen avantajlı hale gelecek. Öteki üreticilerle bağlantıların kesilmemesi kararınınsa çok alaninde olduğunu tabir eden Rawles, talebin her geçen gün artacağını ve gereksinimi karşılamanın giderek daha sıkıntı bir hale geleceğini söyledi. 

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu