TEI, birinci ulusal helikopter motoru TS1400’ün prototipini teslim etti

tei birinci ulusal helikopter motoru ts1400un prototipini teslim etti

tei birinci ulusal helikopter motoru ts1400un prototipini teslim etti 0 SYacACtB

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), 2017 yılında üzerinde çalıştığı Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal helikopter motoru TS1400’ün prototipini teslim etti. TUSAŞ’a teslim edilen motor, birinci etapta hala daha geliştirilme kademesinde olan genel gaye helikopteri Gökbey’e entegre edilecek.

Teslim merasimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntü konferans aracılığıyla katıldığı merasimin öteki üst seviye iştirakçileri Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Savunma Sanayi Lideri Prof.Dr.İsmail Demir oldu.

tei birinci ulusal helikopter motoru ts1400un prototipini teslim etti 1 SiJ9E4Rg

1400 beygir güç üretimi ile Atak helikopterinde şu an kullanılan İngiliz-ABD üretimi motordan daha fazla güç üreten TS-1400 turboşaft motor, Gökbey’den sonra Atak helikopterinde de kullanılacak.

TS1400 prototipinin geliştirilme süreci hakkında bilgilendirme yapan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit şu sözleri kullandı.

TS1400 için çalışmalara 2017 yılında başladık. 2017’nin ekiminde dünyada 4000 firma ortasında kendi motorumuzu kendimiz yapabilmek için en fazla sertifikasyon alan firma haline geldik. Birinci prototip çalışmasını 4 yıl içinde planlandık, fakat bu planların da önüne geçerek birinci teslimatı 3 yıl içinde gerçekleştirdik. Özel olarak kurduğumuz tasarım grubu, toplam 34 tasarım yazılımı gerçekleştirdi. Çok sıkıntı olan kompresör uygulamaları yaptık, yanma odaları kurduk ve %98 yanma randımanı sağladık.

Sonuncusu TS1400 olmak üzere 7 yılda 10 ulusal, 1 de yerli motor geliştirildi, 5 tanesi seri imalata geçti ve teslimatlar yapıldı. 2 adedinin seri imalat pazarlıkları devam ediyor. Biri de bu Gökbey’in motoru. Birebir vakitte da TJ300 motorunun seri imalat pazarlıkları devam ediyor. Türkiye artık motor teknoloji problemini aşmış durumdadır. İnşallah bu motor ile Türkiye, Romanya Ukrayna sınıfından, Almanya İngiltere, Fransa ligine, yani havacılıkta şampiyonlar ligine çıkmıştır.”

Kaynakça https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/varank-ile-akar-ilk-milli-helikopter-motorunun-test-islemlerini-takip-etti/2066807 https://www.savunmasanayi.org/ilk-milli-helikopter-motoru-ts1400in-prototipi-teslim-edildi/

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

TEI, birinci ulusal helikopter motoru TS1400’ün prototipini teslim etti