Square Enix Marvel’s Avengers Nedeniyle Büyük Ziyan Açıkladı

square enix marvels avengers nedeniyle buyuk ziyan acikladi KfJiwTWs

Geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan Marvel’s Avengers oyunu o vakitten bu yana meşakkatler yaşamaya devam ediyor. Her ne kadar oyunun âlâ yazılmış senaryosu pek çok hayranı seriye çekmiş olsa da Kamala Khan’ın takımı toplamaya çalıştığı imal pek de isteneni verememiş gözüküyor.

Oyunun temelini oluşturan öykü yeterli olsa da canlı hizmet modelinin işleyişi önemli sıkıntılar çıkarmıştı. Oyundaki yanlışların çokluğu ve büyük kısmının da hâlâ düzeltilmemiş olması da oyuncuların imalden uzak durmasına neden olan bir öteki etmen oldu. Oyunun sonu da kimseyi pek mutlu etmeyi kafaaramisimı.

Satışlar istenen düzeyde değil

square enix marvels avengers nedeniyle buyuk ziyan acikladi 0 dqQir57A

Oyunun gördüğü ilginin beklendiği kadar ateşli olmaması ve çıkış sonrasında eklenecek içeriklerin de ertelenmesi, AAA olarak sınıflandırılan oyunun takipçilerini kafaka üretimlere yöneltti. Bu da Square Enix’e daha düşük satış sayıları olarak geri döndü.

Oyunu geliştiren Crystal Dynamics’in de çatı firması olan Square Enix, yeni yayınladığı son çeyrek finansal raporunda da durumun vahametini ortaya koydu. Rapora nazaran firmanın dijital cümbüş HD oyun işletmesi 6,5 milyar yen (Yaklaşık 536 milyon TL) ziyana uğrisimı. Marvel’s Avengers satışları da beklenenin %60’ında kaldı. 

Square Enix oyunun kaç kopya sattığı ya da geliştirilmesi için ne kadar para harcandığını açıklamisimı. Tekrar de oyunun üretim maliyetinin %70’ini karşıladığı bilgisinden yola çıkan uzmanlara nazaran üretim 170 ila 190 milyon dolar ortasında bir maliyetle üretildi.

Geçen çeyrek kâr açıklamıştı

square enix marvels avengers nedeniyle buyuk ziyan acikladi 1 kjU8zHiV

Firma bir evvelki çeyrekte ise Final Fantasy VII Remake ile birlikte 10 milyar yen üzere önemli bir yarar elde etmişti. Firmanın toplam satışları ise 34.1 milyar yene ulaşmıştı. Aslında Marvel’s Avengers da beta etabında milyonlarca oyuncu çekmişti lakin beta müddetinin kısa ve çıkışa yakın olması sıkıntıları çözmek için yetmedi.

Oyun şu anda da kan kaybetmeye devam ediyor. PC oyuncuları imali terk etmeye kafalarken oyuna ekleneceği söylenen Hawkeye ve Kate Bishop’lı içerikler de  ertelendi. Bakalım Cyrstal Dynamics oyunu burisiman kurtarabilecek mi?

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Square Enix Marvel’s Avengers Nedeniyle Büyük Ziyan Açıkladı