Oyun

Spider-Man: Miles Morales’te Chrysler Binası Bulunmuyor

Sony’nin geçtiğimiz hafta ülkemizde piyasaya sürülen yeni jenerasyon oyun konsolu PlayStation 5, beraberinde birçok yeni kuşak oyunu da getirdi. Türkçe lisan dayanağının yer almamasıyla epeyce eleştirilen Spider-Man: Miles Morales de PlayStation 5 ile birlikte piyasaya sürülen bu yeni jenerasyon oyunlardan biri.

Oyunu deneyimleme fırsatı yakaladıysanız, New York City’nin sembolik yapılarından biri olan Chrysler Binası’nın kentte yer almisimığını ayrım etmişsinizdir. Tıpkı bina, 2018 yılında piyasaya sürülen Spider-Man ve bu oyunun elden geçirilmiş ‘remaster’ versiyonunda bulunuyordu. Bu da oyuncuların, Chrysler Binası’nın neden yeni oyunda yer almadığını merak etmesine neden oldu.

Chrysler Binası, telif hakları nedeniyle Spider-Man: Miles Morales’te yer almıyor:

spider man miles moraleste chrysler binasi bulunmuyor 0 dZCQJK6W

Aktarılanlara nazaran Spider-Man: Miles Morales’in geliştiriciliğini üstlenen Insomniac Games, telif hakkı kanunuyla korunan bu binayı oyundaki sanal New York kentine dahil etmek istedi lakin binanın hak sahibiyle yapılan görüşmeler olumsuz sonuçlandı.

Hususla ilgili açıklama yapan Insomniac Games Topluluk Yöneticisi James Stevenson, “Şehrin temsilini oluştururken daldırma hissine olabildiğinde çok kent simgesi eklemek istedik. Bazen bu mekanleri kullanmak için yapılan görüşmeler işe yaramisimı, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’teki Chrysler Binası’nda durum buydu” ifisimelerini kullandı.

Sırisiman bir binaya benzeyen dizaynlar oyunlarda kullanıldığı vakit rastgele bir sorun teşkil etmiyor. Lakin Chrysler Binası üzere özel ve bariz mimari yapıtler telif hakkıyla korunabiliyor ve bu nedenle geliştiricilerin bu çeşit yapıları ticari kullanım için tekrar oluşturmasına müsaade verilmiyor.

Chrysler Binası’nın Miles Morales’te görünmemesi birçok oyuncu için hayal kırıklığı olabilir lakin binanın yokluğu, Insomniac’ın ortaya koyduğu sanal Manhattan’ın kalitesini düşürmüyor. Hatta oyunu yeni kuşakta deneyimleme fırsatı yakalamış birçok oyuncu, imalden övgü dolu sözlerle bahsediyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu