SpaceX gayesinden sapıyor: ‘Yok etmek için’ roket üretecek

spacex gayesinden sapiyor yok etmek icin roket uretecek tu68MUz1

spacex gayesinden sapiyor yok etmek icin roket uretecek 0 yD4FtpMu

Elon Musk’ın tanınan uzay şirketi SpaceX, Amerikan ordusuna değişik bir roket sistemi üretmeye hazırlanıyor. BusinessInsider’da yer alan habere nazaran; Pentagon ve SpaceX, dünyanın rastgele bir noktasına 1 saatten kısa müddette silah ve ekipman taşınabilmesini sağlayacak yeni bir ulaştırma projesi için muahedeye vardı. Yeni roket sistemiyle örneğin Florida’dan Afganistan’a sadece 1 saatte tank üzere ağır silah sistemleri gönderilebilecek.

SpaceX’in yeni roketlerinin saatte ortalama 12 bin kilometre üzere ultrasonik süratlerde hareket edeceği belirtiliyor. Yani günümüzün en gelişmiş askeri kargo uçaklarından yaklaşık 15 kat daha süratli. Örneğin bu alanın ünlü uçaklarından olan Boeing C-17 Globemaster saatte azamî 950 kilometre sürate ulaşabiliyor.

Mevzuyla ilgili birtakım açıklamalar yapan ABD Ulaştırma Komutanlığı lideri Stephen Lyons,“C-17’nin taşıma kapasitesine muadil bir yükü dünyanın rastgele bir tarafına bir saatten daha kısa bir müddette ulaştırabildiğimizi düşünün. SpaceX’in şu anda bu alanda çok süratli basamak kat ettiğini söyleyebilirim.” tabirlerini kullandı.

SpaceX’in Pentagon için üreteceği sistem büyük bir ihtimalle yeni Starship roketini temel alacak. Starship roketinin Dünya üzerinde kıtalararası ulaşım için de kullanılabileceği daha evvel birinci defa 2017 yılında Elon Musk tarafından açıklanmıştı. Fakat Musk’ın açıklamaları sivil taşımaya yönelikti; örneğin New York’tan Londra’ya olağanda 7 saat süren bir uçuşun yalnızca 29 dakikada tamamlanabileceği belirtilmişti.

Elon Musk’ın bu çılgın projesi şu anda Earth-to-Earth ismiyle biliniyor. 2018’de projeyle ilgili birtakım açıklamalar yapan SpaceX lideri Gwynne Shotwell, 10 yıl içerisinde Starship’in kıtalararası yolcu taşımaya başlayabileceğini belirtmişti. SpaceX-Pentagon muahedesinde ise maksat tarih şu an için muhakkak değil. Lakin Pentagon önümüzdeki yıl prestijiyle birinci test uçuşlarının başlayabileceğini belirtiyor.

Askeri silahları roketlerle kısa müddette uzaydan taşıma planı aslında geçmişte Pentagon’un gündemine gelmişti. Lakin devrin roketleri tek kullanımlık olduğu için maliyet tarafında Pentagon için bile çoka kaçan sayılar ortaya çıkmıştı. SpaceX’in tekrar kullanılabilir roketleri ise bu tarafta maliyetleri inanılmaz oranda düşürüyor. Üstelik Starship tekrar kullanılabilirlikte Falcon 9’dan bile çok daha verimli bir dizayna sahip. 

ABD Ordusu, SpaceX’in uzayda ihtilal yapan yeni jenerasyon teknolojilerinden en uygun biçimde faydalanacak üzere görünüyor. Starship’in kıtalararası seyahat özelliği Pentagon’un elinde büyük bir koz olacak. 

Sıradaki içerik:

SpaceX gayesinden sapıyor: ‘Yok etmek için’ roket üretecek