Sony’nin God of War ve Uncharted 4’ten kazandığı dayanılmaz para ortaya çıktı

sonynin god of war ve uncharted 4ten kazandigi dayanilmaz para ortaya cikti

sonynin god of war ve uncharted 4ten kazandigi dayanilmaz para ortaya cikti 0 WUFPaYc8

PlayStation 4 periyodunda çıkan bazı büyük Sony oyunlarının kazandığı para ortaya çıktı. Sony’de çalışan pazarlama yöneticilerinin Linkedin profillerinde bulunan bilgilere nazaran PS4 periyodunun yıldızı Uncharted 4 olmuş. Uncharted 4’ün 1 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği belirtiliyor.

Linkedin profilinin sahibi Mart 2019 tarihinde Sony’den ayrılmış, dolayısıyla son 21 aylık süreçte yapılan satışlar rakamlara dahil değil. Burada örneğin God of War 500 milyon dolarlık geliriyle Uncharted 4’ün hayli gerisinde görünüyor lakin God of War sayıları yalnızca birinci yılına ilişkin olduğu için ortadaki farkın olağan olduğu söylenebilir. Geride bıraktığımız süreçte God of War’un farkı hayli azalttığını kestirim edebilirz

Mart 2019 prestijiyle birtakım PS-özel oyunlarının elde ettiği gelir:

  • Uncharted 4 — 1 milyar dolar
  • The Last of Us — 1 milyar dolar
  • God of War — 500 milyon dolar
  • Horizon Zero Dawn — 400 milyon dolar

Sony, PS-özel oyunlarının geliştirme ve reklam maliyetlerini açıklamıyor. Münasebetiyle elde edilen kâr konusunda kesin bir şey söylemek sıkıntı. Lakin God of War ve Uncharted 4 üzere oyunların yalnızca geliştirme maliyetinin 100 milyon dolar civarında olduğu kestirim ediliyor. The Last of Us üzere PS3 devri oyunlar ise 50 milyon civarında geliştirme maliyetlerine sahipti.

Sony’nin PS-özel oyunları elbette oldukça âlâ gelirler elde etmiş fakat GTA V ile bir karşılaştırma yaptığımızda bu oyunlar bile çok küçük kalıyor. Take-Two son olarak 2018 yılında yaptığı bir açıklamada GTA V’in 6 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurmuştu. Şu anda ise bu sayının 10 milyar doları geçtiği kestirim ediliyor. 

Sıradaki içerik:

Sony’nin God of War ve Uncharted 4’ten kazandığı dayanılmaz para ortaya çıktı