Oyun

Sony, Starfield’ı PS5 Özel Oyunu Yapmak İstiyordu

Geçtiğimiz gün oyun dünyası ziyisimesiyle kıymetli bir hisimiseyle karşı karşıya geldi. Yeni kuşak oyun konsollarının seçiminde kesinlikle bir alane sahip olacak bu hisimise, Microsoft’un Bethesda Softworks’ün ana şirketi ZeniMax Media’yı 7,5 milyar dolara satın almasıydı. Bu satın alma karşılığında Microsoft’un sahip olduğu oyun stüdyolarına Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog ve Roundhous Studios da eklenmiş oldu.

Saydığımız stüdyolar bugüne kisimar DOOM, Fallout, The Elder Scrolls, Dishonored ve Wolfenstein üzere oyun dünyasının en sevilen serilerinden kimilerini geliştiren isimlerdi. Ama bugün, Microsoft’un satın alma haberinden evvel ZeniMax Media’yı maksisimına koyan tek ismin Microsoft olmadığı ortaya çıktı.

Sony, Starfield’a göz dikmişti:

sony starfieldi ps5 ozel oyunu yapmak istiyordu 0 lDu9pzYR

Oyun dünyası hakkında uzun müddettir haberler yapan Imran Khan, bugün Twitter’da paylaştığı bir Tweette Microsoft’un ZeniMax Media’yı satın aldığı vaktin kıymetine vurgu yaptı. Imran, Microsoft’un ZeniMax Media’yı tam da Sony, Starfield oyununu kendi bünyesine katmaya çalışırken satın aldığını açıklisimı.

Starfield, 2018 yılında düzenlenen E3 2018 konferansında bir dakikalık fragmanıyla karşımıza çıkmıştı. Bethesda tarafından geliştirilen oyun, bize uzayda geçecek bir bilim kurgu tecrübesi sunmayı hedefliyordu. Imran Khan’ın paylaşımına nazaran Sony, Starfield’ı PlayStation 5 özel oyunu yapmak için aylardan beri Bethesda’yla görüşüyordu.

sony starfieldi ps5 ozel oyunu yapmak istiyordu 1 b4CTEKLR

Sony ve Bethesda ortasında geçen görüşmelerin sonucunu şu an için bilmiyoruz. Lakin Microsoft, ZeniMax Media’yı satın aldığını Sony’nin kimi Bethesda üretimlerinin PlayStation 5’e özel olacağını açıklamasından 1 hafta sonra yapmıştı. Ayrıyeten yeni kuşak Xbox Series X ve Xbox Series S’in bugün ön siparişe açıldığını düşünürsek, zamanlamanın hakikaten de Sony’ye bir darbe olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun dünyasında yaşanan bu savaşın hangi istikamete gideceği hakkında bir bilgimiz olmasa da Sony hayranları, şirketin de büyük satın almalar yapması gerektiğini söylemeye başladı. Hayranlar, satın alınacak geliştirici şirket olarak bilhassa Konami’yi belirtti. Bununla birlikte Sony hayranları, Castlevania, Silent Hill ve Metal Gear serilerinin PS5 özel oyunlarına kavuşmasını istedi.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu