Sony, artık çok daha fazla birinci parti PlayStation oyununu PC’de göreceğimizi duyurdu

sony artik cok daha fazla birinci parti playstation oyununu pcde gorecegimizi duyurdu YEfsIkGX

sony artik cok daha fazla birinci parti playstation oyununu pcde gorecegimizi duyurdu 0 1s98DyTh

Sony, 2020 yılı şirket raporunda PlayStation sahibi olmayan PC kullanıcılarını sevindirecek bir açıklamaya yer verdi. Horizon Zero Dawn ve Predator: Hunting Grounds üzere Sony Interactive Entertainment (SIE) çatısı altında çıkan birinci parti üretimleri PC oyuncularının tecrübesine açan şirket, SIE’nin geliştirdiği çok daha fazla birinci parti oyunu bilgisayarlarda göreceğimizi söyledi.

“Birinci parti oyun kataloğumuzu PC platformuna da getirme konusunu inceleyeceğiz” tabirlerinin mekan aldığı raporda, Sony’nin kısa müddette daha fazla kâr elde etmek istediği anlaşılıyor. Lakin şirketin bu türlü bir değişikliğe gitmek istemesinin tek niyeti daha fazla parayı çabucak kazanmak değil.

Şirket, çevrimiçi PC oyunları ve dalın öbür oyuncuları ile yapılan gayretin daha da sertleşeceğini söz ettiği raporda oyunlara para ödeyen belirli bir kümenin PC’yi tercih ettiğini ve bu kitlenin bu platformda kalacağını öngörmüş. Bu adım pek tabi, Microsoft’un Game Pass abonelik sistemiyle uğraş etmek için de atılmış olabilir.

Hangi oyunların geleceği şimdi belirli değil

Bu basamakta, hangi PlayStation oyunlarının PC’ye geleceği ise aşikâr değil. Lakin birçoğumuzun aklına gelen oyunlar ise sanırız God of War, Uncharted ve The Last of Us üzere PS4’e özel imaller.  PlayStation’u muadillerine kıyasla çok daha cazip kılan birinci parti oyunların PC platformuna birebir anda gelmesi ise pek olası görünmüyor. Bunun yerine PC oyuncuları, PlayStation’ın artık eskimiş diyebileceğimiz özel oyunlarına ulaşacak.

sony artik cok daha fazla birinci parti playstation oyununu pcde gorecegimizi duyurdu 1 jAevfVHK

Bu durumun Sony’nin birinci parti oyunlarına özel olduğunu bir defa daha hatırlatalım. Çünkü PS4’e özel fakat üçüncü parti geliştiricilerin elinden çıkan oyunlar, PC’ye görece daha erken çıkabiliyor. Örneğin Death Stranding, Horizon Zero Dawn’a kıyasla çok daha erken PC platformuna isimım atmıştı. 8 Kasım 2019’da PS4’e çıkan Death Stranding, 8 ay sonra ise PC platformu için yayınlanmıştı.

Sene başında ise The Last of Us 2’nin geliştiricisi Naughty Dog, DirectX 12, Vulkan API ve Nvidia GPU’larında uzman bir programcı ilansu vermişti. O devir ortaya çıkan bu bilgi, The Last of Us 2’nin PC portu üzerinde de çalışılıyor olabileceği söylentilerine neden olmuştu. Çünkü mevcut ve gelecek kuşak konsollar, AMD mimarisi üzerinde yükseliyordu. Lakin o tarihten bugüne kadar geçen müddette yeni bir gelişme yaşanmadı.

Kaynakça https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/sony-officially-confirms-its-intention-to-bring-more-first-party-playstation-games-to-the-pc/ https://www.thesixthaxis.com/2020/08/29/sony-will-continue-to-explore-bringing-first-party-playstation-games-to-pc/

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Sony, artık çok daha fazla birinci parti PlayStation oyununu PC’de göreceğimizi duyurdu