Sony, Akıllı Telefon Lenslerinde Samsung’u Geçti

sony akilli telefon lenslerinde samsungu gecti

Akıllı telefonların kamera sensörlerinden kelam ettiğimizde Samsıng’un en büyük tedarikçilerden biri olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Firmanın bu türlü bir şöhrete sahip olmasının da çok geçerli münasebetleri var. 

Samsung’un ISOCELL markalı kamera sensörleri piyasada çok tanınan olsa da Sony de bu mekanda yıllardır dikkat çeken bir rakip olarak görülüyordu. Strategy Analytics’in son raporlarına nazaran de Sony, Samsung’u geride bırakmayı kafaardı.

Samsung doruktan indi

sony akilli telefon lenslerinde samsungu gecti 0 6V3PWwIS

Strategy Analytics raporuna nazaran pazar hissesi listesinin doruğunda Sony yer alırken onu Samsung takip etti. Üçüncü sırayı ise Omnivision almayı kafaardı. Rapora nazaran Samsung pazardaki toplam cironun %32’sini toplarken Sony ise %44 üzere yüksek bir sayıya ulaştı. Çinli Omnivision ise %9’da kaldı. 

Akıllı telefonların kamera adetları gitgide arttığı için akıllı telefon kamerası pazarı da süratle büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl %15’lik büyüme yakalayan pazarın toplam hacminin de 6,3 milyar dolara eriştiği tabir ediliyor.

Strategy Analytics’ten Stephen Entwhistle, yaptığı açıklamisima bölümün genel olarak pandemiden ötürü daha yavaş bir büyüme gerçekleştirdiğini söz etti. Yeniden de yılın ikinci yarısında sensör pazarında güçlü bir büyüme beklendiğini de kelamlarına ekledi.

Samsung yeni lensler deniyor

sony akilli telefon lenslerinde samsungu gecti 1 7En9fD7G

Akıllı telefon kamera sensörleri yerında uzun müddettir çalışan Samsung epeyce dikkat cazibeli sensörler üretmeyi kafaarmıştı. Dalda 48 MP ve 64 MP sensörler kullanan birinci firma olan Güney Koreli teknoloji devi, son olarak da 108 MP’lik sensörlerle artık yeni bir düzeye ulaşmıştı.

Firma yakın vakitte çift odaklanma özelliğine sahip 50 MP sensörleri duyurmuştu. Ayrıyeten görsel kalitesini daha da arttırmayı ve otomotiv kesimine de hizmet vermeyi amaçlayan firma 150 MP, 250 MP ve hatta 600 MP çözünürlüğe sahip sensörler de üretecek. Görünüşe nazaran bu yerdaki rekabet daha uzun müddet devam edecek.

Sıradaki içerik:

Sony, Akıllı Telefon Lenslerinde Samsung’u Geçti