Son Deutsche Bank Anketi Bitcoin Fiyatında Yeni Bir Rekora mı İşaret Ediyor?

son deutsche bank anketi bitcoin fiyatinda yeni bir rekora mi isaret ediyor

Bitcoin (BTC), ABD vatandaşlarının gelirlerine ve vergi beyannamelerine bağlı olarak kişi başına 1.400 dolara kadar alabilecek olmasıyla boğa koşusunu uzatmayı bekliyor olabilir.

Deutsche Bank’ın çevrim içi kullanıcılarla yaptığı bir ankete göre bireysel yatırımcıların %35’i teşvik çekleriyle Bitcoin’e yatırım yapmayı planlıyor. Uzmanlara göre bu durum, öncü kripto para biriminin yeni zirvelere ulaşma olasılığını yükseltti. Deutsche Bank’te bir araştırma stratejisti olan Jim Reid genç, agresif yatırımcıların potansiyel kazanç ve kayıplarını büyütmek için daha riskli ve fazla kaldıraçlı pozisyonlar alacağını doğruladı.

Deutsche anketi Bitcoin ile ilgili soruları içermese de, kripto para biriminin borsa kazançlarını 2020’nin tamamında hükümet teşvik paketlerini takip etme olasılığı; bir başka boğa koşusu kaydetme olasılığını da ortaya çıkardı. Galaxy Investments Partners CEO’su Mike Novogratz, CNBC’ye verdiği bir röportajda bireysel yatırımcıların teşvik çeklerinin bir kısmını Bitcoin satın almak için tahsis etmelerini beklediğini söyledi:

“Teşvik çeklerinin çoğu Bitcoin satın almak isteyen gençlere gidiyor. Hafta sonu olan şey, bireysel yatırımcıların heyecanlanmasıdır. Çünkü kaldıraç maliyeti hafta sonları çok yükselir.”

Gemini FUD’si ile mücadele

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre ve Senato’da onaylanmasının ardından 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzaladıktan bir gün sonra BTC, 61.000 doların üzerinde yeni bir rekor seviyeye yükseldi. Bununla birlikte kripto para birimi, bir balinanın Gemini cüzdanına 1 milyar dolar değerinde BTC yatırdığı haberinin yol açtığı panik satışının ortasında; yukarı yönlü ivmesini devam ettiremedi.

son deutsche bank anketi bitcoin fiyatinda yeni bir rekora mi isaret ediyor 0 tFpNBawX

Bitcoin için rekor geliyor mu?

Bazı analistler daha sonra Gemini haberlerini yanıltıcı olarak değerlendirdi. Zincir üstü veri uzmanı Willy Woo, iki Bitcoin cüzdanı arasında büyük sermaye transferleri olduğunu gösteren verilerin “sahte” olduğunu belirtti. Bunun yerine düşüşte, “long squeeze” benzeri bir olay olacağına işaret etti.

Glassnode’dan bir grafik sağlayan Woo, “Gemini’a 1 milyar dolarlık BTC aktığını söyleyen sahte veriler nedeniyle piyasada satış dalgası hâkim. Bu, son 30 günde 2.kere gerçekleşti. Grafik: kaldıraç pozisyonları, traderlar satış yaptıkça tasfiye ediliyor. Kırmızı noktalar, sahte girişlerin zamanlamasını gösteriyor (sırasıyla 28 bin ve 18 bin BTC).” İfadelerini kullandı.

son deutsche bank anketi bitcoin fiyatinda yeni bir rekora mi isaret ediyor 1 JNJnH62LBTC vadelilerinde uzun pozisyon tasfiyeleri. Kaynak: Glassnode

Glassnode ayrı bir tweet’te “Bildirilen işlemler dahiliydi. Bunlar, halihazırda borsanın cüzdanlarında bulunan ve sadece dahili olarak transfer edilen fonlar,” dedi.

Analistlerin boğa koşusunu yeni bir zirveye taşıyacağını tahmin etmesiyle Bitcoin; açıklamanın ardından, yüzde 2.31 oranında toparlandı.

NewsBTC’de yer alan bir habere göre CEX.IO CEO’su Konstantin Anissimov, “ABD’den 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin potansiyel olarak piyasaya sürülmesinden hareketle, BTC’nin önümüzdeki haftalarda ATH seviyelerinin üzerine çıkması bekleniyor,” dedi ve ekledi:

“Bu yükseliş baskısı, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıları varlık sınıfına itecek olan parasal enflasyona dayalı olacak.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Son Deutsche Bank Anketi Bitcoin Fiyatında Yeni Bir Rekora mı İşaret Ediyor?