Snapdragon 888, Youtube ve Netflix’in kullandığı AV1 kodekini desteklemiyor

snapdragon 888 youtube ve netflixin kullandigi av1 kodekini desteklemiyor ffP1geNK

snapdragon 888 youtube ve netflixin kullandigi av1 kodekini desteklemiyor 0 HjEg8LHm

Qualcomm kısa müddet evvel yeni Snapdragon 888 yong setini tanıttı. Lakin çip ne ??yazık ki, Google, Netflix ve öteki teknoloji devleri tarafından geliştirilen en son AV1 görüntü sıkıştırma formatı için dayanak sunmuyor.

Qualcomm’un eser idaresinden sorumlu lider yardımcısı Judd Heape, şirketin yeni eseri pazara sunma gereksinimi ve maliyet konuları nedeniyle AV1 teknolojisinin yeni yongaya dahil edemediğini söyledi. Heape, Qualcomm çiplerinin AV1’i destekleyeceğini belirtti, lakin bunun tam olarak ne vakit olacağı konusunda bir bilgi vermedi. Snapdragon 888‘de AV1 kodekinin eksikliğinin, yeni teknolojinin yayılmasında gözle görülür bir sınırlayıcı faktör olacağı da bir gerçek.

snapdragon 888 youtube ve netflixin kullandigi av1 kodekini desteklemiyor 1

Teknoloji devleri kullanıyor

AV1 görüntü sıkıştırma formatından mahrum olan Qualcomm’un amiral gemisi çipi, Samsung, LG, Motorola, OnePlus, Oppo ve Xiaomi‘nin milyonlarca akıllı telefonuna güç sağlayacak. Enteresan bir halde, Tayvanlı MediaTek, Dimensity 1000 yongasına AV1 için donanım dayanağı ekledi ve en son Apple yongalarında da AV1 dayanağı mevcut. AV1, bilhassa yüksek çözünürlükte bilgi sıkıştırmanın verimliliğini artırmak için tasarlanmış bir teknoloji.

YouTube, Facebook ve Netflix üzere teknoloji devleri de çevrimiçi görüntülerinde AV1 teknolojisinden faydalanıyorlar. AV1, kurucu olarak Microsoft, Amazon, Mozilla, Intel, ARM, AMD, NVIDIA ve Cisco‘yu da içeren bir ittifak tarafından desteklenmekte ve HEVC kodekinin bilakis AV1’in avantajı ise lisans fiyatı ödemeye gerek olmaması.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Snapdragon 888, Youtube ve Netflix’in kullandığı AV1 kodekini desteklemiyor