Smellicopter canlı güve antenleri ile tespit yapıyor

smellicopter canli guve antenleri ile tespit yapiyor 19BZLMHG

smellicopter canli guve antenleri ile tespit yapiyor 0 wIEL4c9v

Günümüzde sıcaklıktan nabza, ultrasondan rüzgara kadar pek çok alanda sensörler geliştiriliyor ve üreticiler harikaya yakını elde etmek için çalışıyor. Ne var ki hiç bir vakit bir insan yahut hayvan algılayıcıları üzere eksiksiz olabilmesi mümkün görünmüyor. Araştırmacılar bu nedenle canlı algılayıcıları kullanmaya çalışıyor.

Smellicopter nedir?

Washington Üniversitesi araştırmacıları gerçek güve antenleri entegre ettikleri bir Drone modeli geliştirdi. Bu sayede birebir bir güve kelebeği üzere havadaki kimyasalları algılayarak yerlerini tespit edebiliyor.

Güvelerden koparılan antenlerin 4 saat boyunca canlı kalabildiği tespit edilmiş. Buzdolabında ise bu mühlet biraz daha artabiliyor. Araştırmacılar antenlerin kopmuş kısmına çok ince teller yerleştirmiş. Bu teller de bir elektrik devresine bağlanmış. Böylelikle antenlerdeki hücrelerde oluşan sinyallerin en düzgün biçimde ölçülmesi hedeflenmiş.

Bu antent yapısının Smellicopter ismi verilen bir Drone prototipine entegre edildiği belirtiliyor. Ticari olarak satılan ve özelleştirilebilir yapıdaki bir Drone modeli elden geçirilmiş ve Smellicopter ortaya çıkmış. Drone modeli mahzurları de aşabiliyor. 

smellicopter canli guve antenleri ile tespit yapiyor 1 biIAf9bc

Antenlerin canlı kaldığı müddet boyunca Smellicopter uçuyor ve etrafta tespit yapıyor. Antenler eksiksiz bir halde kimyasal kokulara reaksiyon verdiği için sinyallerin şiddetinden yakın civardaki yoğunluklar fark edilebiliyor. Antenler büsbütün öldüğünde ise yenileri elde ediliyor.

Smellcopter ve insan imali sensörlerin karşılaştırmasında büyük sürat farkları görülmüş. Bu da canlıların algılama uzuvlarının bu stil hususlarda büyük avantaj sağlayacağını gösteriyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Smellicopter canlı güve antenleri ile tespit yapıyor