SK Hynix dalın en çok katmanlı 4D NAND belleğini duyurdu

sk hynix dalin en cok katmanli 4d nand bellegini duyurdu 2383YGQ4

sk hynix dalin en cok katmanli 4d nand bellegini duyurdu 0

NAND bellek kesiminde kapasiteleri arttırmak kadar hücre içi verimliliği arttırmak da kıymet taşıyor. Yığın katman teknolojisini uzun bir müddettir devam ettiren bölümde sayılar da giderek artmaya başladı.

SK Hynix rekor kırdı

SK Hynix yaptığı açıklamada dalın en fazla katmana sahip 4D NAND belleğini geliştirdiğini duyurdu. Aslında 3D NAND olarak Micron toplamda 176 katmana ulaşmıştı lakin SK Hynix biraz farklı bir optimizasyonla 4D NAND bellekler üretiyor. O da 176 katmana ulaşmış durumda.

4D NAND belleklerde bellek yongalarının yanında yer alan takviye devresini yongaların altına yerleştiriliyor. Böylelikle ortaya yeni bir dizilim çıkıyor. Yeni dizilim sayesinde bir devre kartı üzerine daha fazla depolama alanı konulabilirken maliyetler de düşürülüyor. Bilhassa katman sayısı artarken yüzde 50-60 civarında tasarruf edildiği tabir ediliyor. Böylelikle daha ucuz SSD modellerine de kapı açılmış oluyor.

Yeni 4D NAND bellek firmanın üçüncü kuşak çalışmalarını temsil ediyor. 96 katmanlı NAND belleklerden bu yana SK Hynix; 4D NAND teknolojisi geliştiriyor. Yeni kuşak 4D NAND bellek evvelki kuşağa nazaran yüzde 35 daha düzgün bit verimliliği sağlıyor. Okuma suratı yüzde 20, toplam bilgi transfer suratı da yüzde 33 artış gösteriyor.

SK Hynix gelecek yıl ortalarına kadar okuma suratında yüzde 70, yazma suratında da yüzde 35 civarında artış elde etmeyi planlıyor. Bunun için hücre yüksekliği azaltma, katman değişken zamanlama denetimi, ultra hassas dizilim üzere teknolojileri kullanıyor.

176 katmanlı 4D NAND bellekler ile 1Tb kapasiteli modüller üretmeyi planlayan firma böylelikle yoğunluğu iki katına çıkarmış olacak. Bilhassa rekabette öne çıkmasını sağlayacak bu gelişmelerin önümüzdeki devirde tüketici ve kurumsal SSD modellerinde yer alması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

SK Hynix dalın en çok katmanlı 4D NAND belleğini duyurdu