Şimşeği Denetim Edebilecek Bir Usul Geliştiriliyor

simsegi denetim edebilecek bir usul gelistiriliyor AO1lzZE6

Geceyi gündüze çeviren bir şimşek büyük bir güçle çaktığı vakit mekanyüzüne de inebiliyor. Şimşek çakması sonucunda büyük yangınlar bile ortaya çıkabiliyor. İşte bilim insanları, bu makus tesirleri azaltmak için şimşeğin bir halde önüne geçmeye çabalıyor. Yeni bir çalışmaya göreyse bu tahlil bir tıp ‘çekici ışın’ olabilir.

Yeni usul, Nature mecmuasında ekim ayında yayınlanan bir çalışmada açıklandı. Buna nazaran bilim insanları, şimşek modellerini inceleyerek yıldırım çarpmalarını yine yönlendirecek evvelden tasarlanmış kimi yollar çizecek. Bu sayede şimşeğin en kuru yahut en savunmasız yerlere çakması engellenecek. Yani şimşek bildiğimiz denetim edilecek.

Şimşeğin yoğunluğu değiştirilebilecek:

9a4a0787394a9a247757isim6fe96f2e01fb8ce563

Bilim insanlarının sistemi, ışının uzunluğu boyunca bir ton grafen parçacığı ileten düşük güçlü bir lazer kullanarak havayı besleyecek. Işığı emen parçacıklardan oluşan bu ışın, bir nevi şimşek mıknatısı olarak vazife görecek. Işın, tıpkı vakitte şimşeğin yoğunluğunu da kıymetli ölçüde azaltacak.

ABilim insanlarının paylaştıkları makaleye nazaran bu tıp direkt optik yer kaynaklı ışıl yükünleşim, çok yüksek optik alan yoğunluğu gerektiriyor. Bu tıp yüksek güçlü lazer ışınlarının kullanılması sonucundaysa sistemin kapsamı sınırlanabiliyor. Düşük güçlü lazer ışınlarıyla elektriksel deşarjları denetim edebilecek hiçbir teknik bulunmuyordu.

Bilim insanlarının yeni sistemiyse ışık yükünleşime bel bağlamıyor. Sistem, bunun mekanine ortam havasındaki ortalama özgür elektron yolunu lokal olarak denetim ediyor ve elektriksel bozulma şartlarını belirliyor. Bununla birlikte yeni usul daha karmaşık senaryolarda da uygulanabilirlik taşıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Şimşeği Denetim Edebilecek Bir Usul Geliştiriliyor