Sıhhat Bakanlığı, koronavirüs aşısının istekli vatandaşlara uygulanmaya başlanacağını duyurdu

sihhat bakanligi koronavirus asisinin istekli vatandaslara uygulanmaya baslanacagini duyurdu JNaIirNH

sihhat bakanligi koronavirus asisinin istekli vatandaslara uygulanmaya baslanacagini duyurdu 0

Koronavirüs aşısıyla ilgili çalışmalar tam gaz devam ediyor. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 15 Eylül’de ülkemizde Faz 3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Covid-19 aşısının sağlık çalışanlarından sonra istekli vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlayacağı belirtildi.

Türkiye’de 12 kentte 25 merkezde devam eden Covid-19 aşı uygulamaları birinci etapta yüksek riskli sıhhat çalışanları üzerinde uygulandı. Bugüne kadar 726 istekli sıhhat çalışanı üzerinde 1237 doz aşı uygulaması yapıldı. Sağlık çalışanları kümesindeki uygulamaların güvenlilik dataları olumlu olarak değerlendirildiği için uygulamalar olağan riskli vatandaşlara da açıldı.

Hangi yan tesirler görüldü?

Aşılamanın devam eden kademelerinde her 500 gönüllüde orta kıymetlendirme raporları hazırlanıyor. 6 Kasım tarihinde 518 kişi ile hazırlanan orta güvenlilik raporuna nazaran, aşının kıymetli bir yan tesirinin bulunmadığı tespit edildi. En sık görülen yan tesirler yorgunluk (%7,5),baş ağrısı (%3,5),kas ağrısı (%3),ateş (%3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (%2,5) olarak raporlandı. Bağımsız data izleme komitesi, orta güvenlilik raporunu eldeki datalarla değerlendirmesinde aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi.

Nasıl istekli olunur?

Yapılan açıklamada 8-59 yaş ortası, daha evvel Covid-19 geçirmemiş vatandaşların https://covid19asi.calismasi.info adresinden yahut 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak istekli olabileceği tabir edildi.

Aşı çalışması nasıl yapılıyor?

Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, başka kısmına ise plasebo veriliyor. Bu usul, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını araştırma takımı bilmiyor.

İstekli vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 bireyden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar ortasında tesir farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.

Sıradaki içerik:

Sıhhat Bakanlığı, koronavirüs aşısının istekli vatandaşlara uygulanmaya başlanacağını duyurdu