Genel

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’a karşı tedarik edilecek aşılar hakkında konuştu

sihhat bakani fahrettin koca kovid 19a karsi tedarik edilecek asilar hakkinda konustu 0 28yJiMmB

Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca bugün düzenlenen bilim şurası sonrası kıymetli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınının başlangıcından bugüne kadar gelinen süreçle ilgili paylaşımlarda bulunan Koca aşı çalışmaları ve ülkemizin önümüzdeki periyotta tedarik edeceği aşılarla ilgili bilgiler de verdi.

Dünya çapında yürütülen aşı çalışmaları haricinde, Türkiye’de de 16 farklı aşı çalışması yapıldığını söyleyen Koca, hususla ilgili açıklamasında “Aşı adayları geliştirmeye çalışan seçkin ülkelerden biriyiz. Bir tanesi klinik öncesini muvaffakiyetle tamamlamış ve gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlanmıştır. 44 gönüllüye uygulama yapıldı. İkinci doz 26 Kasım / 14 tarihleri ortasında yapılacak. Nisan ayında birinci aşıya kavuşmamızı ümit ediyorum.” sözlerini kullandı.

sihhat bakani fahrettin koca kovid 19a karsi tedarik edilecek asilar hakkinda konustu 1 MJDuGmYh

Son haftalarda aktiflik sonuçları paylaşılan BioNtech ve Pfizer aşısı ile Çinli Sinovac’ın geliştirdiği aşılara de değinen Fahrettin Koca, bunlarla ilgili faz çalışmalarına yönelik ayrıntıları kamuoyuyla paylaştıklarını ve bu yıl bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içinde olduğunu söyledi.

Sıhhat Bakanı kelam konusu firmaların geliştirdiği aşılara yönelik ise şu kelamları sarf etti:

İnaktif aşılar var. Bizim bu devirde Sinovac dediğimiz inaktif aşı ile diyaloglarımız devam ediyor. Bununla ilgili mukavele yapıldı. Aralık-Ocak-Şubat ayında sorun olmazsa yapılan mukavele ile 50 milyon aşı için imza atıldı. Kontrat imzalandı. Aralık ayında minimum 10 milyon olmak üzere 20 milyon hedefliyoruz. Ocak ayında 20 milyonda sorun yok. 50 milyon doz için mukavele imzalandı.

Öteki aşı için de (BioNtech aşısı) Aralık’ta 1 milyon, devamında 25 milyona kadar aşının verilebileceği formda görüşmelerimiz devam ediyor. Rusya ve öbür aşılarla irtibat halindeyiz. Burada bizim çok erken periyotta güvenirliliğini, aktifliğini bildiğimiz aşılarla süratle başlayalım istiyoruz. Şu an için mukaveleye bağlanan 50 milyon aşının takvimi başlanabilir diye söyleyebilirim.”

Çinli Sinovac’tan 50 milyon doz aşı

Bakan Koca’nın açıklamalarına nazaran Aralık-Ocak-Şubat ayları devrinde Sinovac’tan tedarik edilecek ve bir kişi için iki doz biçiminde uygulanan 50 milyon doz aşı ile 25 milyon kişinin aşılanması mümkün görünüyor. BioNtech aşısına yönelik Aralık ayı için sarfedilen 1 milyon sayısı da 500 bin kişinin aşılanması manasına geliyor. Çünkü bu aşı da iki doz formunda uygulanıyor. Fakat BioNtech aşısı için söylem edilen 25 milyon sayısının hangi devri kapsadığı şu an için belirli değil.

sihhat bakani fahrettin koca kovid 19a karsi tedarik edilecek asilar hakkinda konustu 2 73sSaCUE

Aşıların fiyatlandırmasına yönelik sözlerinde ise Bakan Koca şunları söyledi:

Aşıyla ilgili genel yaklaşımımız şu, Aşı Bilim Heyeti öncelikli kimlere yapılması gerektiği üzerinde çalışıyor. Bilhassa sıhhat çalışanlarımız, riskli kümeler ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesitler. Sürücü, berber olabilir üzere hizmet dalı de yer yer devrede olacak. Bu aşıyı yaparken biz vatandaşımızdan rastgele bir fiyat asla almayacağız. Aşı şu anda dünyada fiyatı 10 dolar olan var, 12 dolar olan var, 5-5,5 olan var. Bizim sipariş ettiğimiz aşı dünya ortalamasının üstünde olan bir sayı olduğunu tabir etmek istiyorum.

Biz fiyatı değil güvenirliliğini önemsiyoruz. Vatandaşımıza fiyatsız ulaştırmayı sağlayacağız. Ayrıyeten ruhsat almış aşılar olduğunda yeniden erken devirde ruhsatını hızlandırmayı öteki aşılarla ilgili söylüyorum, fiyat noktasında üst limit koymayı, eczanelerden de satışını kolaylaştırmış olacağız. Bilhassa yapılmasını istediğimiz kısımlara fiyatsız biz yapacağız. Bunun dışında vatandaşımız almak isterse üst limit koyarak eczanelerde satışının yolunu açmış olacağız.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu