Otomobil

Sıfır otomobile ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammı geldi!

araba It7J cover

2020 yılı pek çok açıdan şiddetli bir sene oldu. Yaşanan pandemi sürecinde otomobil fiyatları ise tavan yaptı. Piyasisima sıfır otomobil bulmisima külfet yaşayanlar tercihini ikinci el otomobillardan yana kullandı. Hal bu türlü olunca 2. el otomobil pazarındaki fiyatlar da arttı.

Fiyatların olağandışı bir biçimde artması insanları ÖTV indirimi beklentisi içerisine soktu. Hatta o denli ki geniş bir kesim Eylül ayında ÖTV indirimi olacağına kesin gözüyle bakıyordu. Lakin geçtiğimiz gece açıklanan ve resmi gazetede yayınlanan yazı ile ÖTV indirimi mekanine ÖTV artırımı geldi.

Sıfır otomobilya ÖTV indirimi beklerken ÖTV artırımı geldi!

Yeni alınan kararla uzun müddettir güncellenmeyen ÖTV dilimleri güncellendi. Karara nazaran en düşük yüzde 45 ÖTV dilimi sonu 85.000 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 50 ÖTV diliminin üst sonu ise 130.000 TL oldu.

Buraya kisimar kullanıcı aleyhine bir durum kelam konusu değil. Lakin bundan sonrası biraz can sıkıcı. Zira 130.000 TL üzeri olan araçların yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80 olarak güncellendi. Yani vergisiz satış fiyatı 130.000 TL olan araçların ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e yükseltildi.

sifir otomobile otv indirimi beklerken otv zammi geldi 1 HcLRVvYV

Genel itibariyle pek çok kalbur üstü modelin satış fiyatı 130.000 TL’nin üzerinde diyebiliriz. Yani önümüzdeki devirde BMW, Mercedes, Volvo, birtakım Volkswagen modelleri ile pek çok markanın üst düzey modellerine büyük artırımlar gelebilir.

Sonuç olarak kısa vadede sıfır araçta ÖTV indiriminin gelmeyeceği de anlaşılmış oldu.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu