Sesten süratli uçan birinci pilot Chuck Yeager, 97 yaşında hayatını kaybetti

sesten suratli ucan birinci pilot chuck yeager 97 yasinda hayatini kaybetti 5cDS8d8m

sesten suratli ucan birinci pilot chuck yeager 97 yasinda hayatini kaybetti 0 2AV45QiA

1947 yılında Bell X-1 deneysel roket uçağıyla sesten süratli uçarak tarih kitaplarına geçen ABD’li pilot Chuck Yeager, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yeager’in vefat haberi, eşi Victoria Yeager tarafından paylaşıldı.

Yeager kelam konusu rekoru, 14 Ekim 1947 tarihinde kendisinin birinci eşinin ismiyle anılan Glamorous Glennis lakaplı uçakla kırmıştı. Mojave çölü üzerinde seyreden bir B-29 uçağının bomba bölmesinden bırakılan Glamorous Glennis, Mach 1’den de (1,225km/s) yüksek suratlara ulaşmıştı.

O vakitler hiç kimse, bir uçağın sonik patlamanın neden olduğu şok dalgılarına dayanıp dayanamayacağından emin olamadığı için Yeager’in üstenildiği sorumluluk çok önemli bir fedakârlık örneği olarak değerlendirilmişti. Yeager’in rekoru olaydan yaklaşık 8 ay sonra, Haziran 1948’de kamuoyuyla paylaşılmıştı.

sesten suratli ucan birinci pilot chuck yeager 97 yasinda hayatini kaybetti 1 NFl3Fgsw

Chuck Yeager, 2. Dünya Savaşı’nda savaş pilotu olarak başladığı mesleğine 2012 yılında yani 89 yaşında ses suratını bir sefer daha aşana kadar devam etti. Yeager’in muvaffakiyetleri, Tom Wolfe’un kitabı ve 1983 yılı üretimi birebir isimli sinema The Right Stuff ile ölümsüzleşti. Ünlü pilotun ismine çıkarılmış görüntü oyunları da bulunuyor.

Aşağıda Chuck Yeager’in rekor kırdığı uçuşa ilişkin görüntüye göz atabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sesten süratli uçan birinci pilot Chuck Yeager, 97 yaşında hayatını kaybetti