Sesten süratli uçak seyahati bir sefer daha çok yakın! Boom Supersonic, XB-1’i tanıttı

sesten suratli ucak seyahati bir sefer daha cok yakin boom supersonic xb 1i tanitti isDR7vS1

sesten suratli ucak seyahati bir sefer daha cok yakin boom supersonic xb 1i tanitti 0 mrRzuIXs

Concorde efsanesinin akabinde bir mühlet sessizliğe gömülen süpersonik yolcu uçağı projeleri, son periyotta ivme kazanmaya başladı. Ses suratının üzerinde hızlara çıkarak uçak seyahati müddetlerini kısaltmak ismine proje geliştiren teşebbüslerden olan Boom Supersonic, İstanbul New York ortasını 6,5 saate indirecek Overture isimli yolcu uçağının uçuşa neredeyse hazır prototipi XB-1’i tanıttı.

Concorde’den yüzde 10 daha hızlı

Dünyanın en süratli yolcu uçağını üretmek hayaliyle işe koyulan ve bundan yalnızca 4 yıl evvel yani 2016 yılında faaliyetlerine başlayan şirketin geliştirdiği prototip, gelecek yıl test uçuşlarına başlayacak. Savaş uçaklarında da kullanılan GE Havacılık üretimi J85-15 turbojet motordan üç adet barındıran XB-1, Boom Supersonic’e nazaran Concorde’ye kıyasla yüzde on oranında daha süratli uçabiliyor. Şirketin savına nazaran XB-1, bu haliyle Mach 2.2 (2.700 km/s) sürate ulaşabilecek. Overture’nin 3’te 1 oranında boyuta sahip uçağın aslında 2017 yılında ses altı test uçuşlarına başlaması planlanmıştı. Ama yaşanan gecikmeler, demo uçağın duyurusunu 2020 yılına kadar itti.

Karbon fiber ve kompozit gereçten üretilen uçağın gövdesi 21.6 m uzunluğa sahip. 6.40 m kanat uzunluğuna sahip prototip uçak, üzerindeki J85-15 motorlarla birlikte 5.5 tonluk yüke ulaşıyor. Gövde üretiminde 3D yazıcı teknolojisinden de faydalanıldığını hatırlatalım.

sesten suratli ucak seyahati bir sefer daha cok yakin boom supersonic xb 1i tanitti 1 Wq8TgY5B

Boom Supersonic, Concorde’yi ünlü kılan ve pilotların iniş sırasında pisti daha yeterli görmelerini sağlayan eğik burun yapısı tahlilini terk etmiş. Şirket, inişin emniyetli bir formda gerçekleştirilmesi için uçağın burnuna yüksek çözünürlüklü kamera yerleştirmeyi ve buradan alınan manzaranın de sanal bir pencere içinde pilotlara aktarılmasını tercih etmiş. Hayli yenilikçi görünen tahlil, bakalım gerçekte ne kadar işe yarayacak.

FAA’nın kural değişikliğine gitmesi gerekiyor

XB-1, Overture ve öteki süpersonik yolcu uçağı projelerinin önünde dizaynla alakası olmayan bir idari sorun bulunuyor. Amerikan Fedral Havacılık Dairesi’nin (FAA) 1973 yılında aldığı kararda, Mach 1 suratın üzerindeki ticari uçuşlara bunların neden olduğu sonik patlama sebebiyle ABD içinde müsaade verilmiyor. İleriki devirde esnetileceği düşünülen bu kural, şimdilik Boom Supersonic için bir pürüz.

Şirket 88 yolcu kapasitesine sahip olacak Overture’yi ise 2025 yılı itibariyle gökyüzü ile buluşturmayı hedefliyor. Boom Supersonic, XB-1 ile ses suratını aşarken bunun %100 karbon nötr olacak halde gerçekleştirileceğinin de kelamını vermiş durumda.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Sesten süratli uçak seyahati bir sefer daha çok yakın! Boom Supersonic, XB-1’i tanıttı