SARS-COV-2’de Sinsice Gizlenmiş Yeni Bir Gen Bulundu

sars cov 2de sinsice gizlenmis yeni bir gen bulundu J1eSL1L8

Genetik konusunda uzman bilim insanlarının birden fazla, 2020 yılının neredeyse tamamında SARS-COV-2 isimli dünyayı isimeta esir yer virüsü incelediklerinden ve virüs sadece 15 gen dizine sahip olduğundan şu ana kadar COVID-19 hastalığına neden olan SARS-COV-2 virüsüne ilişkin tüm genlerin bulunmuş olacağını düşünebilirsiniz. Fakat eLife mecmuasında yayınlanan bir çalışmada bilim insanları, virüse ilişkin yeni bir gen bulduklarını açıklisimılar.

Bilim insanlarının ORF3d olarak isimlendirdiği genin anca keşfedilebilmesinin nedeni, nükleotid dizisini kısmen öteki bir genle paylaşan örtüşen bir gen olması. Bu durumu daha kolay bir halde açıklamak gerekirse; karşımızda iki kişi olduğunu varsayalım. Bunlardan birinin soyadı, başkasının isimıyla tıpkı (Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan gibi). Lakin iki kişi olmalarına karşın tıpkı olan isim bir sefer yazılıyor (Cem Yılmaz Erdoğan gibi). Sonuç olarak da okuyucu, bunların iki başka gen olduğunu tespit edemiyor.

SARS-COV-2’de keşfedilen yeni gen, salgının denetim altına alınabilmesinde kıymetli bir rol üstlenebilir

sars cov 2de sinsice gizlenmis yeni bir gen bulundu 0 tvNgFtRI

Bilim insanları, şimdi ORF3d’nin virüsün bulaşıcılığı ya da öldürücü tesiri ile ilgili ne kisimar tesire sahip olduğunu bilmiyorlar. Tekrar de Tayvan’daki Sinica Akademisi’nden Dr. Chase Nelson’a nazaran SARS-COV-2’de örtüşen genlerin var olduğunu bilmek, salgının denetim altına alınabilmesinde antiviral ilaçlardan faydmekanabilmek için değerli bilgiler sağlayabilir.

Bilim insanları, genleri tespit edebilmek için bilgisayar yazılımlarından faydyerıyorlar lakin bu yazılımlar, ORF3d üzere örtüşen genleri tespit edemiyorlar. Esasen yeni keşfedilen genin bu kadar vakit bulunamamasının temel nedeni de buydu. Dahası, örtüşen virüsler çoğunlukla SARS-COV-2 üzere mutasyon oranının yüksek olduğu RNA virüslerinde görülüyor ve Dr. Nelson, daha salgın ortaya çıkmisiman evvel örtüşen genlerin gereğince araştırılmamış olabileceğini düşünerek bu hususta bir program başlatmıştı.

sars cov 2de sinsice gizlenmis yeni bir gen bulundu 1 G5mRNMjG

Dr. Nelson’a nazaran SARS-COV-2, en uzun RNA virüslerinden kimilerinin ilişkin olduğu koronavirüs ailesinin bir üyesi olduğundan çeşitli genomik hilelere sahip olması mümkün. Dr. Nelson, COVID-19 salgınının ortaya çıkmasının akabinde üstte bahsettiğimiz araştırma programına SARS-COV-2 virüsünü de dahil etmişti ve sonucunda ORF3b ile karıştırılmış olan ORF3d genini buldu. 

Daha da değerlisi ORF3d, SARS-COV-2’nin mutasyon sürecine dair ipuçları da taşıyor olabilir. Çünkü Çin’in Guangxi kentinde pangolinlerde bulunan koronavirüs cinslerinde de ORF3d geni tespit edildi. Lakin kelam konusu gen, yarasalarda bulunan koronavirüs cinsinde bulunmuyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

SARS-COV-2’de Sinsice Gizlenmiş Yeni Bir Gen Bulundu