Samsung’dan 5 nm Taşınabilir İşlemci: Exynos 1080

samsungdan 5 nm tasinabilir islemci exynos 1080 pctT6tgP

Yarı iletken kesimi, büyük bir değişimin içerisinde. Üreticiler, bilhassa de 2020 yılında piyasaya sürdükleri işlemcilerde 5 nm üretim sürecini tercih ettiler. Bu sayede işlemcilerin performansını dikkate kıymet bir halde artıran şirketler, tüketicileri etkilemeyi başardılar. Şimdiyse 5 nm üretim sürecine sahip yeni bir işlemci ilanldu. Samsung, Exynos 1080 adli yeni işlemcisinin kısa bir müddet sonra tüketicilerle buluşacağını açıklisimı.

Samsung, 5 nm üretim sürecinden geçen yeni işlemcisi ile ilgili detaylı bir açıklama yapmisimı. Fakat bu işlemcinin Cortex-A78 çekirdeklere sahip olduğu ve entegre edilmiş Mali-G78 GPU ile birlikte geleceği açıklandı. Bu da Samsung’un yeni amiral gemisi işlemcisinin tüketicilere epey yüksek düzeyde performans sunacağı manasına geliyor.

samsungdan 5 nm tasinabilir islemci exynos 1080 0 XNfaAj9X

ARM bilgilerinde mekan yer bilgilere nazaran Cortex-A78, Cortex-A77’den yüzde 20 daha güçlü. Mali-G78 GPU ise selefi olan Mali-G77 GPU’ya nazaran yüzde 25 daha fazla performans sunuyor. Bu da taşınabilir oyun ihtiyaçlarının daha düzgün bir biçimde karşılanabileceği, tıpkı anda birden çok uygulamanın çalışması durumunda oluşabilen kasmaların minimalize edileceği manasına geliyor. 

Samsung, yeni işlemcisi ile ilgili ayrıntılı bilgi vermemiş olsa da bu işlemciyle ilgili dikkate bedel argümanlar mevcut. Örneğin bu işlemcinin Qualcomm’un Snapdragon 875 işlemcisi ile birebir üretim sürecinden geçtiği, güç verimliliğininse rakibine nazaran biraz daha yeterli olduğu söyleniyor. Ayrıyeten yeniden argümanlara nazaran Samsung’un yeni işlemcisi, daha çok Çin pazarı için tasarlanmış durumda.

isim731e9684a0b87c136644c676fdf9722026d3bd

Samsung’un yeni işlemcisinin birinci olarak hangi telefonda kullanılacağı açıklanmisimı. Lakin bu bahiste da önemli bir tez var. Söylentilere nazaran son periyotlarda ses getirmeyi başaran Vivo, Samsung’un Exynos 1080 işlemcisinden güç yer bir akıllı telefon üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Fakat bu akıllı telefonun amiral gemisi eser gamında değil, orta üst seviye kategorisinde olacağını söyleniyor. Bu işlemci, önümüzdeki günlerde sık sık konuşulacak üzere görünüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Samsung’dan 5 nm Taşınabilir İşlemci: Exynos 1080