Samsung ve Oppo, Türkiye’ye fabrika kurmaya geliyor

samsung ve oppo turkiyeye fabrika kurmaya geliyor SV9T2LVW

samsung ve oppo turkiyeye fabrika kurmaya geliyor 0 WQBPYzK1

Güney Koreli teknoloji devi Samsung ve Çinli akıllı telefon devi Oppo, Türkiye’de büyük bir yatırıma hazırlanıyor. İki firma Türkiye’de akıllı telefon üretmeyi planlıyor.

Samsung, Türkiye’de bir alt yükleniciyle birlikte akıllı telefon üretimi yapacak. Üretimin montaj yüklü olacağı belirtiliyor.

Oppo ise yalnızca montaj değil tüm üretim sürecini Türkiye’ye kuracağı tesislerde gerçekleştirmeyi planlıyor. İstanbul ve Kocaeli’de kurululacak tesislerde kısa müddette üretime başlayacak. Önümüzdeki ay birinci üretime başlanması planlanıyor. Burada üretilen telefonların başta Avrupa pazarı olmak üzere yurt dışına ihracat yapılması hedefleniyor.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik evrakının alındığı ve gerekli kuruluş süreçlerinin tamamlandığı kaydedildi. Birtakım modellerini Türkiye’de üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi.

samsung ve oppo turkiyeye fabrika kurmaya geliyor 1 MPHtuw6Z

Türkiye’de telefon üretimine teşvik

Türkiye’de üretilen telefonların satış fiyatına vergi avantajı yansıtılmıyor fakat üreticiye çeşitli vergi avantajları sunuluyor. Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ait ayrıntılar da yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve modüllerin, teşvik dokümanlı yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi kuralıyla ithalatının önü açıldı.

Karara eklenen süreksiz unsurda şu sözler kullanılmıştı: “Yatırım teşvik dokümanları kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve modüller 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Samsung ve Oppo, Türkiye’ye fabrika kurmaya geliyor