Samsung Galaxy Note Serisinde Sona mı Gelindi?

samsung galaxy note serisinde sona mi gelindi 6wjf1a53

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, büyük ekranlı telefonları tekrardan tanınan hale getiren birinci Galaxy Note akıllı telefon modelini 2011 yılında piyasaya sürmüştü. 5,3 inçlik ekranıyla periyodunun efsanelerinden biri haline gelen aygıt, tıpkı vakitte devrinin amiral gemisi Galaxy S2’den daha büyük bir ekrana ve daha güçlü özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyordu.

Galaxy Note markalı akıllı telefonların popülerliği uzun yıllar devam etse de Galaxy Note 7’lerde yaşanan batarya patlaması meseleleriyle serinin imajı büyük bir darbe almış, kullanıcıların Note serisine olan ilgisi azalmıştı. Galaxy Note serisinin yavaş yavaş sona geldiğine dair dedikodular da o yıllardan beri ortalıkta dolaşıyor.

Galaxy Note serisinin sonu mu geliyor?

samsung galaxy note serisinde sona mi gelindi 0 5k5bigRF

Samsung’un ikili amiral gemisi stratejisinde bu yıl birtakım değişiklikler yapıldı. Yılın birinci yarısında piyasaya sürülen S20 serisinde ekstra büyük S20 Ultra modeli bulunuyordu. Ekran boyutu S20+’dan sadece 0,2 inç daha büyük olmasına karşın akıllı telefon 5.000 mAh’lik pil, 100x yakınlaştırma, 108 MP kamera üzere özellikler ve 1.399 dolarlık kafyergıç fiyatına sahipti.

Buna karşılık yılın ikinci yarısında piyasaya sürülen Note20 Ultra’da küçülme gördük. Kamera özellikleri ve pil kapasitesi açısından S20 Ultra’nın gerisinde kmekan model, 1.299 dolarlık başlangıç fiyatıyla da S20 Ultra’dan daha düşük bir fiyat etiketine sahipti. Ayrıyeten temel Note20 modelinde 60 Hz ekran, polikarbonat art kasa üzere Note kimliğiyle uyuşmayan birtakım özellikler de aygıtta yer alıyordu.

Bunlara ek olarak Samsung’un katlanabilir akıllı telefonlardaki başarısı ve bu alanda daha fazla eser geliştirmek istediği de bilinen bir gerçek. Tüm bunlar göz önüne alındığında Galaxy Note serisinin alanini başka yeni modellere ve alışılmış ki katlanabilir akıllı telefonlara bırakma vaktinin geldiğini anlamak çok da güç değil. Pekala, ya Galaxy Note’u bugünlere getiren S Pen’e ne olacak?

S Pen’e ne olacak?

samsung galaxy note serisinde sona mi gelindi 1 AYHSaF1P

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore medyasında yayılan bir raporda Samsung’un önümüzdeki yıl Galaxy Note serisini sonlandıracağı tez edilirken, Galaxy Z Fold 3’ün ise S Pen ve ‘Ekran Altı Kamera’ üzere son teknolojileri birleştiren birinci sınıf bir akıllı telefon olacağından bahsedildi. Raporda, S Pen kalemi Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy S21 Ultra’ya uygulandığında Note serisinin sona ereceği argüman edildi.

Bu noktisima sızdırılan bilgilere nazaran şirket, S Pen’in katlanabilir bir ekranda çalışmasını sağlamak için ikinci jenerasyon ‘Ultra İnce Cam’ teknolojisini kullanacak. Ayrıyeten Galaxy Z Fold 3 ile S Pen’de çizim ve yazı tecrübesinin de bir üst noktaya çıkacağı söyleniyor.

Akıllı telefon sanayisi süratle değişiyor ve birtakım modeller unutulup gidiyor. Uzun yıllar dorukta kalmayı kafaaran Galaxy Note serisi ise üretimi sonlandırılsa bile hafızalardan silinmeyecek. Bu noktisima Note serisi günün birinde sona erse de özü olan S Pen’in hâlâ korunacağını da hatırlatalım.

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy Note Serisinde Sona mı Gelindi?