Samsung ağır 14nm siparişleri alıyor

samsung agir 14nm siparisleri aliyor mkETW5Wk

samsung agir 14nm siparisleri aliyor 0 TyOuIXl1

ABD’nin Çinli dökümcülere ambargo uygulamaya başlaması bölümde adeta bir paniğe sebep oldu. TSMC ve Samsung üzere bölüm devlerine üretim yaptırırken birebir vakitte daha eski süreçleri biraz daha uygun fiyatla Çinli dökümcülere ürettiren firmalar birer birer çekilmeye başladı. Haliyle TSMC ve Samsung bu işten en fazla yarar görenler.

Samsung’da 14nm siparişler ağırlaştı

Geçtiğimiz haftalarda TSMC’nin bilhassa 28nm taleplerinde patlama yaşadığını aktarmıştık. Tıpkı durum Samsung cephesinde bu kere 14nm sürecinde yaşanıyor. Bilhassa Çinli yonga dizayncıları bunda başrolde.

TSMC’nin yaşadığı kapasite yetersizliği nedeniyle 8nm, 7nm ve 5nm sürecinde ekstra talepler Samsung’a kaymaya başlamıştı. Üzerine bir de 14nm süreci eklenince firmanın önümüzdeki devirde yarı iletken kısmında oldukça gelir arttıracağını iddia etmek mümkün.

Apple, Qualcomm, AMD, Nvidia üzere devler artık 5nm sürecine geçti yahut geçmenin hesaplarını yapıyor. Bununla birlikte düşük düzeyde yonga tasarlayan pek çok Çinli dizayncı hala 14nm ve 28nm ortasındaki süreçleri tercih ediyor. Olağanda Çinli dökümcüler olgunlaşmış süreçlerde deneyim kazanmıştı lakin ABD ambargosu her şeyi alt üst etti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Samsung ağır 14nm siparişleri alıyor