Sahte Elon Musk Hesabını Gerçek Sandı, 600 Bin Dolarından Oldu

sahte elon musk hesabini gercek sandi 600 bin dolarindan oldu Q86J1G4W

Bir Alman vatandaşı, Elon Musk ile Bitcoin (BTC) armağan dolandırıcılığı oyununa nasıl düştüğünü açıkladı. Elon Musk olduğunu argüman eden dolandırıcı sebebiyle 10 Bitcoin kaybetti ve şu sıralara pahası 600 bin dolar civarında.

Bitcoin’in bedelinin rekorları alt üst etmesi, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırımı v.b. üzere etmenler sebebiyle dolandırıcılar da faaliyetlerine sürat vermiş durumda. Bu nedenle Elon Musk v.b. üzere bireylerin isimlerini kullanarak dolandırıcılık yapan şahıslar kelam konusu. BBC’nin haberien nazaran Köln’de yaşayan bir Alman, dolandırıcılara 10 Bitcoin kaptırdı.

Bahtsız kişi, Elon Musk’ın “Dojo 4 Doge” diye attığı bir tweet’i gördü ve ne olduğunu merak etti. Altındaki yorumlardan bir Bitcoin çekilişi yapıldığı sonucuna vardı ve mevcut linke tıklayarak epey profesyonel olarak hazırlanmış bir web sitesine girdi. Lakin o an fark etmediği şey bu Twitter hesabının aslında Elon Musk ile gerçekte bir ilgisinin olmamasıydı.

Olay aslında hayli bilindik bir prosedür ile gelişti. Bireylerin BTC göndermesi karşılığında iki katını alacağı tabir ediliyordu. Hesabı denetim etmesine rağmen özgün sanan kişi, sitedeki çekiliş sayacı bittiğinde dolandırıldığını anladı. Bahtsız adam şunları söyledi:

“Ailemin hayatını, emeklilik fonumu ve çocuklarım ile yapacağım tüm tatilleri bir kenara attığımı düşündüm. Çok büyük bir kusur yaptım.”

Dolandırılan kişi, o gece uyumadı ve dolandırıcılık web sitesine e-mail’ler atarak ve uydurma Elon Musk hesabına tweet’ler atarak kaptırdığı Bitcoin’i geri almaya çalıştı. Lakin başarılı olamadı.

Şanssız adam dolandırıldığını, olağanda bu kadar aptal olmadığını lakin o gece çok aç gözlü olduğunu söz ederek, bu tip dolandırıcılara karşı kullanıcılara dikkatli olmaya çağırdı.

Sıradaki içerik:

Sahte Elon Musk Hesabını Gerçek Sandı, 600 Bin Dolarından Oldu