Genel

Ryanair, tekrar uçuş müsaadesi alan Boeing 737 Max’ten yüklü ölçüde sipariş verdi

ryanair tekrar ucus musaadesi alan boeing 737 maxten yuklu olcude siparis verdi 0 RnewKTlI

İrlanda merkezli düşük maliyetli uçak bileti satan havayolu şirketi Ryanair, karıştığı kazalar nedeniyle 346 insanın hayatını kaybetmesine neden olan lakin Amerikan Federal Havacılık Yönetimi tarafından 20 ay sonra uçuşuna yine müsaade verilen 737 Max serisi uçaklardan 75 adet daha sipariş verdi.

Boeing’le varılan muahede kapsamında çok önemli fiyat indirimi aldığı belirtilen Ryanair’dan yapılan açıklamada, “737 8200 muazzam bir uçak. Eskilerden daha verimli ve çok daha çevreci. Yolcularımız bu uçağı çok sevecek” sözleri kullanıldı.

Açıklamadaki “737 8200” tabiri ise dikkatlerden kaçmadı. Bu mevzuda hem Boeing hem de Ryanair 737 Max ismini kullanmaktan imtina ettikleri istikametindeki tenkitleri haksız bularak, “Burada kurnazlık ya da tekrar markalandırma üzere bir olaya girişmiyoruz. 737 8200, 737 ailesinin sekiz şahsa kadar daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip bir üyesi” kelamlarına yer verdi.

“Mütevazi” bir indirim !

Son siparişle ilgili “mütevazi” bir indirim aldığını söyleyen Ryanair CEO’su Michael O’Leary, yaklaşık 8 milyar dolar (yaklaşık 62.5 milyar lira) tutan sipariş için ne kadar ödeneceğini açıklamadı. Fakat uzmanlar, olağan koşullar altında uçakların etiket fiyatı üzerinden yaklaşık %50 indirimle satılabildiğini, Ryanair siparişinde ise mevcut kaideler da göz önünde bulundurulduğunda bu indirim çok daha yüksek bir oranda gerçekleşmiş olabileceğini argüman etti.

ryanair yeniden ucus izni alan boeing 737 max ten yuklu miktarda siparis verdi127479 1

Boeing açısından epeyce kıymetli olan ve şirketin marka bedelini artıracağına inanılan son mutabakat kapsamında şirketin Ryanair’a teslim edeceği uçak sayısı 210 oldu. Önümüzdeki yılın birinci aylarında başlayacak teslimatların,  2024 yılının Aralık ayına kadar devam etmesi planlanıyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu