Rusya, TOR Hava Savunma Sistemi için ‘anti-drone’ füzesi geliştiriyor

rusya tor hava savunma sistemi icin anti drone fuzesi gelistiriyor

rusya tor hava savunma sistemi icin anti drone fuzesi gelistiriyor 0 ChFj2hca

Son periyottaki gelişmeler, insansız hava araçlarının (İHA) çatışmaların seyrini değiştirebileceğini net bir biçimde ortaya koydu. Hal bu türlü olunca, İHA’lara karşı yeni tedbirler alınmaya başlandı.

Gelen haberlere nazaran Rusya, bilhassa küçük boyutlu İHA ve drone’lara karşı tesirli olacağı açıklanan yeni bir füze geliştiriyor. Küçük ve ucuz olacağı söylenen bu yeni füze, TOR Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’nde kullanılacak.

Rusya Kara Kuvvetleri Komutanı Oleg Salyukov, Rossiyskaya Gazeta isimli resmi gazeteye mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Halihazırda hava savunma sistemlerinde kullanılan uçaksavar füzelerin maliyetinin küçük İHA’ların maliyetini aştığını belirten Salyukov, bu yüzden daha ucuza mal olacak küçük boyutlu füzeler için çalışmaya başladıklarını belirtti.

Buna ek olarak Salyukov, geliştirme aşamasında olan 57mm uçaksavar topçu sistemi Derivatsiya-PVO’nun da tamamlanmaya yakın olduğunu söyledi. Ayrıyeten Rusya, Haziran 2020’de Moskova’daki Zafer Günü geçit merasiminde küçük İHA’ları yok etmek için küçük füzelerle donatılmış Pantsir-SM uçaksavar sistemini sergilemişti.

Geçtiğimiz periyotta Suriye’deki Rus üslerine küçük drone’lar ile çeşitli akınlar düzenlenmiş, Rusya’nın çok sayıda hava aracı ve hava savunma sistemi ziyan görmüştü. Ayrıyeten Rusya’nın bu küçük drone’ları vurmak için elindeki değerli füzeleri kullanmasının da ülke için önemli bir mali külfet niteliğinde olduğu belirtilmişti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Rusya, TOR Hava Savunma Sistemi için ‘anti-drone’ füzesi geliştiriyor