Rusya, Sputnik V aşısının maliyetini açıkladı

rusya sputnik v asisinin maliyetini acikladi NTVqkMKh

rusya sputnik v asisinin maliyetini acikladi127440 0

Kovid-19 hastalığı kapsamında aşı geliştiren ülkelerin başında olan Rusya, hala daha 3. faz denemeleri devam eden Sputnik V isimli aşının maliyeti ile ilgili bir açıklama yaptı.

Rusya Direkt Yatırım Fonu (RDIF) Lideri Kirill Dmitriyev tarafından Birleşmiş Milletler (BM) özel oturumunda yapılan açıklamada koronavirüs aşısının maliyetinin 10 doların altında olduğu (yaklaşık 78 lira) tabir edilirken aşının 2021 yılı başından itibaren öteki ülkelere satılmaya başlanacağı duyuruldu.

rusya sputnik v asisinin maliyetini acikladi127440 1

55 ülkenin temsilcilerinin katıldığı bir oturumda konuşan Dmitriyev, sunum esnasında evvel aşının geliştirilme sürecinden daha sonra ise aşının dağıtımı ve gönderilecek ülkelerle ilgili ayrıntıları paylaştı. Kirill Dmitriyev konuşmasında Sputnik V’in başka ülklerin geliştirdiği aşıya kıyasla en ucuz alternatif olduğunun altını çizdi.

Öbür aşılarda durum ne?

Doz başı aşı fiyatlarına kapsamında başka ülke ve şirketlere baktığımızda ise Amerikan Pfizer ve Alman BioNTech aşısının 15.5 euro (yaklaşık 300 lira) olacağı, Amerikan Moderna’nın geliştirdiği aşının 25-37 dolar ( yaklaşık 200-300 lira) aralığında satışa çıkacağı ve Oxford Üniversitesi ve Astra Zenaca aşısının 3-5 dolara (yaklaşık 25-39 lira) satılabileceği belirtiliyor. Ülkemizin de yüklü ölçüde sipariş ettiği ve Çinli Sinovac tarafından geliştirilen aşının fiyatı ise şimdi muhakkak değil. Fakat geçtiğimiz günlerde Çin’de isteyenlerin bu aşıyı 400 yuan (yaklaşık 500 lira) karşılığı yaptırabileceği ortaya çıkmıştı.

Sıradaki içerik:

Rusya, Sputnik V aşısının maliyetini açıkladı