RTX’in Süperleri Nihayet Dizüstüne De Geliyor

rtxin superleri nihayet dizustune de geliyor sL385jTk

Çıkışında ciddi performans ve fiyat sorunları olan RTX serisi artık masaüstünde yerini bulmaya başladı. Serinin Super versiyonları ile birlikte fiyat performansı artarken, rakip Radeonların gelişi fiyatların da düşmesini sağladı. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda yeni sürümüne kavuşan DLSS ve yeni oyun duyuruları RTX almayı daha anlamlı hale getirdi. Özellikle yeni konsolların Ray Tracing desteğini duyurması, DirectX, Vulkan, Unreal Engine’den gelen destekler RTX’i geleceğe yönelik de iyi bir yatırım haline getiriyor. Anlayacağınız RTX ailesi için nihayet işler yoluna giriyor.

Ama bu anlattıklarımızın hepsi masaüstü bilgisayarlar için geçerli. Ne yazık ki dizüstü sistemler için ne işlemcilerde ne de ekran kartlarında uzun süredir bir hareket yok. Bunun bir sebebi AMD’nin her iki kulvarda da dizüstünde gösterdiği zayıf performans. Rekabet olmayınca gelişme de olmuyor. Masaüstünde Intel’i çok feci sıkıştırmış olsalar da dizüstünde halen kötü bir tercih Ryzen ve Radeon.

Bu karamsar tablo NVIDIA’dan güzel haberlerle dağıldı. Nihayet yeni Super GPU’lar dizüstüne geliyor ve bütün ailenin fiyatları düşüyor. Yani daha ucuza, daha iyi performans alabileceğiz. Yani dizüstü sistemlerin fiyatları düşecek.

Daha Güçlüler ve Daha Ucuzlar

NVIDIA’nın 2020 serisi olarak duyurduğu bu yeni GPU’lar ve onları kullanan dizüstü sistemler yaz başında piyasaya çıkmış olacak. Acer, Asus, HP, Lenovo… herkes geçiyor bu yeni GPU’lara. Üst seviye için güzel haber RTX 2070 ve 2080’in Super versiyonları. Bu yeni GPU’lar eski modellerle aynı fiyata satılacak ama daha fazla çekirdek ve daha yüksek saat hızına sahip olacak. Masaüstünde Super modelleri ortalama %15 gibi bir performans artışı getirmişti, burada da benzerini görebiliriz.

Diğer yandan düz RTX 2070 ve 2060’ın da fiyatı düşecek. Beklenti geçen senenin (dolar bazında) 1660 Ti modeli fiyatına RTX 2060 ve RTX 2060 fiyatına RTX 2070 alabilmemiz. Bu da RTX 2060’lı modellerin ABD satış fiyatının 1000$’lara düşmesi, yani nerden baksanız %20 bir düşüş demek. Gerçi ne kadar düşse de ülke şartları malum, yine de elimizi yakacaklar. Ama üzülmeyin bu fiyat değişimleri GTX’li modelleri de etkileyecek ve GTX 1050’li model fiyatına GTX 1650’li model alabileceğiz.

Bu yeni seriler ile birlikte sadece performans ve fiyat değil yeni teknoloji ve özellikler de geliyor. Bence en önemlisi yeni Max-Q teknolojisi. Biliyorsunuz bu teknoloji RTX 2070 ve 2080 gibi çok üst seviye GPU’ların çok ince bilgisayarlarda kullanılabilmesini sağlıyordu. Ama bir yandan da performansı çok düşürdüğü için eleştiriliyordu. Yeni Max-Q’da en büyük fark yeni gelen Dynamic Boost özelliği. Bu özellik sistemin sürekli olarak CPU ve GPU arasındaki güç dağılımını en yüksek performansa göre ayarlamasını sağlıyor. Böylece sistem güçten kaynaklanan dar boğazı en aza indiriyor ve %10’a varan performans artışı sağlıyor.

Diğer bir yeni teknoloji ise Advanced Optimus adında ve entegre ekran kartı ve GPU’nuzu birbirinden ayırarak hem Optimus’un pil ömrüne hem de RTX’in G-Sync ve yüksek tazelemesine olmanızı sağlıyor. Bu da yüksek performanslı sistemlerde ciddi pil ömrü artışı demek.

Şu saçma sapan günler için o kadar güzel haberler ki, NVIDIA’ya teşekkür etmek lazım. Kısacası bir oyuncu bilgisayarı almayı düşünüyorsanız aman durun bu yeni modelleri bekleyin!


Acer Predator Triton 500

ASUS TUF Gaming FX505DY

HP OMEN 15

Lenovo Legion Y540

Sıradaki içerik:

RTX’in Süperleri Nihayet Dizüstüne De Geliyor