RTX 3080’e baş tutan Big Navi’nin 4K testleri paylaşıldı

rtx 3080e bas tutan big navinin 4k testleri paylasildi

rtx 3080e bas tutan big navinin 4k testleri paylasildi 0 LplrKabn

Lisa SU kendisinin söylediği üzere donanım tutkunlarının tanıtımda ekran kartı görmek istediğini biliyordu. Ryzen 5000 tanıtımı tıpkı vakitte firmadaki yıl dönümü de olan başarılı yönetici bir sürpriz yaparak RX 6000 serisine ilişkin bir modeli görücüye çıkardı.

Asıl değerli kısımda bundan sonra gelen oyun testleri oldu. Big Navi’nin Borderlands 3’te 4K60 tecrübesi sunması hayli etkileyici derken daha geniş kapsamlı oyun testleri paylaşıldı.

rtx 3080e bas tutan big navinin 4k testleri paylasildi 1

AMD’nin kartı Gears of War 5 ve Call of Duty: Çağdaş Warfare’de de 4K çözünürlükte sırasıyla 73 ve 88 FPS aldığı gözlemlenmiş. Kıyaslamak gerekirse Borderlands 3’te RTX 3080’in ensesinde biten RX 6000 kartı, Gears of War 5’te ise sırf yüzde birkaç farkla geride kalıyor.

Son olarak Call of Duty’nin oyun içi benchmark aracı olmadığı için AMD’nin nasıl bir test yaptığı bilinmediği için net bir yorum yapılamıyor.

Sayılar AMD’nin kendi testlerine ilişkin olduğu için birebir hakikat kabul etmek yanlış olabilir. Yeniden de RX 6000’in beklendiği üzere üst düzeye oynadığını gösterdiği hayli net.

Bununla birlikte AMD testteki RX 6000 tahlilinin zirve model mi yoksa bir tık altına konumlandırılacak model mi olduğunu netleştirmemiş. Şayet ikinci seçenekten kelam ediyorsak donanım dünyasının en heyecanlı periyotlarından birisine girmek üzere olabiliriz.

AMD bu sefer üst seviyeyi amaç alıyor

Biz birinci seçenek üzerinden değerlendirelim.  AMD bu sefer hakikaten de üst düzeyde Nvidia’nın karşısına çıkacağa benziyor.

Bu ilerleyen aylarda Nvidia’dan bellek kapasitesine yönelik güncellemeleri getireceği üzere Harika gibisi atılımlarla piyasadaki dengeyi sağlamaya yönelik ince ayarlar yapmaya yöneltebilir. Birebir atakları AMD’den beklemek de yanlış olmayacaktır.

Son olarak tablodan çıkarılacak en gerçek yorumsa Nvidia’nın RTX 3080’de neden fiyat düşürdüğüne dair kıymetlendirme. Daha evvel net test sonuçları bulunmadığı için her ne kadar epeyce muhtemel olsa da daha somut olduğu için RTX 3080’in fiyatını RTX 2080 Ti’ın satışlarına/fiyatına bağlamak daha elde tutulur bir görüştü. Yeni test sonuçları gösteriyor ki evvelki yazımızda da belirttiğimiz üzere RTX 3080 durduk yere gelmemiş.

AMD bu sefer savlı geliyor olabilir

İkinci mümkün ancak daha zayıf etmense AMD’nin RDNA2 mimarili kartları olabilir. Çünkü AMD ve Nvidia kartlarını geliştirirken birbirlerinin sunacağı performans artışından az çok haberdar olduğu düşünülüyor. Dahası firmalar bunlara nazaran fiyatlandırmalara gidip bellek frekansını son anda değiştirebiliyor da. AMD’nin RX 5700’ünü fiyatını son anda düşürüp Nvidia’ya oynadığı oyunu hatırlayalım.

Bununla birlikte AMD’nin Big Navi kartından beklenti büyük. Şu ana kadar RTX 2080 Ti’a kaydadeğer bir fark atacağı tezleri dolaşan modelin son periyotta RTX 2080 Ti düzeyinde olacağı paylaşılsa da RDNA2’ye dair şu ana kadar paylaşılan slaytlar beklentileri arttırıyor.

Kırmızı takımın sessizliği dikkat çekiyor

Ek olarak AMD tarafının uzun müddettir nispeten sessiz kalması da içten içe düşündürmüyor değil. Kırmızı takımın bu sene sonuna kadar RDNA2 kartlarını duyuracağını göz önünde bulundurarak acil değilse en azından beklemekte yarar olduğunun altını çizelim.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

RTX 3080’e baş tutan Big Navi’nin 4K testleri paylaşıldı