RTÜK dünyaca ünlü dijital içerik platformlarını Türkiye’ye davet etti

rtuk dunyaca unlu dijital icerik platformlarini turkiyeye davet etti RdtsBafH

rtuk dunyaca unlu dijital icerik platformlarini turkiyeye davet etti 0 PzjqAr3S

Netflix, dün yaptığı açıklamada Türkiye’ye ofis açma kararı aldığını resmen duyurmuştu. İstanbul’a açılacak 2021’in ikinci yatısında faaliyete başlayacağını tabir etti. Netflix’in Türkiye’ye ofis açma kararı hakkında RTÜK’ten birinci açıklama geldi.

Radyo ve Televizyon Üst Şurası Lider Yardımcısı İbrahim Uslu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Netflix’in kararının çok yerinde bir karar olduğunu belirtti ve öbür içerik platformlarını da Türkiye’ye davet etti. Netflix’in kararının hem ülke iktisadına hem de yayıncılık dünyasına büyük katkı sunacağını söz etti.

İbrahim Uslu açıklamasında şu kelamlara yer verdi:

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren güçlü bir bağlantı içerisinde olduğumuz yerli ve yabancı kuruluşlar ile değerli aralar kat ettik. Netflix’in Üst Heyetimizden lisansını almasından sonra İstanbul’da ofis açma fikrinin de çok yerinde bir karar olduğunu söz etmek isterim. Netflix’in Türkiye’ye duyduğu itimadı gösteren bu karar, inanıyorum ki hem ülke iktisadına hem de yayıncılık dünyasına büyük katkılar sunacaktır. Dünyada dizi sinema ihracatında ikinci sırada olan ülkemiz için lokal ve global büyük bir rekabetin de teşvik edici ögesi olacaktır. Dünyada eşi gibisi olmayan bir kültüre ve coğrafyaya mesken sahipliği yapan ülkemiz, barındırdığı güçlü ve özgün öyküleriyle yayıncılar için büyük bir kaynaktır. Ülkemizin kıymetleriyle uyumlu, hassasiyetlerimizi ön plana alan üretimlerin kıymetine tekrar vurgu yapmak isterim. İsteğe bağlı yayın hizmeti veren ve Üst Konseyimizden lisansını alan yahut almak üzere olan Amazon PrimeVideo, Mubi, Spotify, Deezer üzere milletlerarası öteki paydaşlarımızı da daha güçlü işbirliği için Türkiye’de ofis açmaya davet ediyorum.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

RTÜK dünyaca ünlü dijital içerik platformlarını Türkiye’ye davet etti