Rocket Lake tabanlı Intel işlemciler Mart ayında gelebilir

rocket lake tabanli intel islemciler mart ayinda gelebilir

rocket lake tabanli intel islemciler mart ayinda gelebilir 0 cYPUZFhw

Yeni jenerasyon Xe grafiklerini barındıran Tiger Lake işlemcilerini dizüstü bilgisayarına sunan Intel’in sonraki maksadı onbirinci jenerasyon işlemcilerini masa üstü pazarına da sunmak. Şimdi 10nm süreci konusunda bir ışık yok fakat gelişmiş 14nm süreci kıymetli avantajlar sağlayacak.

Intel Rocket Lake neler sunacak?

Onbirinci kuşak Intel masa üstü işlemcileri Rocket Lake kod ismiyle tasarlanıyor. Yeni Cypress Cove çekirdekleri gelişmiş 14nm süreci sayesinde suratlarını 5GHz düzeyine kadar çıkartabilecek. Bununla birlikte en fazla 8 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilecek. Bir evvelki kuşakta 10 çekirdeğe kadar işlemciler görmüştük. Sızan benchmark testleri Rocket Lake ile kıymetli performans artışlarının olacağını gösteriyor.

AMD Ryzen 5000 serisi ile çaba edecek olan Intel Rocket Lake işlemcilerde PCIe 4.0 dayanağı kıymetli bir artı olarak öne çıkıyor. Öbür taraftan Intel Xe-LP grafik teknolojisi de masa üstünde oyun keyfini bir tık öteye taşıyacak.

Thunderbolt 4 takviyesinin de yer aldığı Rocket Lake işlemcilerin S, P ve H isimlendirmesi ile gelmesi bekleniyor. Intel’in verimliliği yakalayabildiği periyotta de 10nm sürecinin seriye dahil edilebileceği belirtiliyor.

Tarih konusunda ise Intel sabırsız değil. CES 2021 konferansında bir tanıtım ve ardından birinci modellerin piyasaya çıkması bekleniyordu fakat Intel en erken Mart 2021 tarihinde bir atak yapmayı planlıyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Rocket Lake tabanlı Intel işlemciler Mart ayında gelebilir