RISC-V mimarisi yalnızca 1 watt güç ile 5GHz düzeyini geçti

risc v mimarisi yalnizca 1 watt guc ile 5ghz duzeyini gecti

risc v mimarisi yalnizca 1 watt guc ile 5ghz duzeyini gecti 0 DQ7Z9cgs

Günümüzde taşınabilir yonga mimarisinin hakimi hiç elbet ARM. ARM tabanlı yonga mimarileri gerek ulaştığı performans gerekse de güç verimliliği açısından uzun yıllar vageçilmez olacak. Bununla birlikte alternatif teşebbüsler de başarılı işler yapıyor.

RISC-V nedir?

Bilindiği üzere ARM, MIPS gibisi mimariler asıl olarak RISC mimarisini temel alıyor. Azaltılmış Komut Seti Sürece olarak tanımlayabileceğimiz RISC, daha kolay komut setleri barındırıyor. Masaüstü işlemciler tarafında ise Kompleks Komut Seti Sürece yani CISC karşımıza çıkıyor.

CISC mimarisi çok sayıda komut barındırır, daha çok adresleme kipi yapar, direkt bellek üzerinde süreç yapan komutlara sahiptir ve bu nedenle güçlü işlemcilerin olmasını gerektirir. RISC ise az sayıda komut barındırır, az sayıda adresleme kipi yapar, direkt bellek üzerine süreç yapan komutlara sahip değildir ve bu nedenle ortaya çıkan işlemciler de nispeten güçsüzdür.

Bugüne kadar ARM firması üzere RISC mimarisini âlâ kullanabilen kimse olmadığı için rakip de olamadı. Yakın devirde Wave Computing tarafından satın alınan MIPS platformu bir orta gündeme gelse de fazla genişleme imkanı bulamadı.

Komut seti mimarileri genelde patentlerle sıkı sıkıya korunduğu için araştırmacılar; herkesin kullanabileceği açık kaynak bir mimari geliştirme kararı almıştı. 2010 yılında Berkeley Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen açık kaynak RISC-V mimarisi bir oluşum haline geldi ve teknoloji devlerinin dikkatini çekti.

Alibaba geçtiğimiz yıllarda RISC-V tabanlı işlemciler geliştirmişti. SiFive firması da RISC-V üzerine çalışma yapanlardan birisi. Habere bahis olan ise Micro Magic otonom yonga tasarımı firmasının elde ettiği sonuçlar.

risc v mimarisi yalnizca 1 watt guc ile 5ghz duzeyini gecti 1 UdsTwPG7

Micro Magic farkı

RISC-V üzerinde çalışmalar yapan firma yaptığı duyuruya nazaran RISC tarihine geçecek kıymetli gelişmeler yaşanıyor. Birinci olarak yalnızca 1 watt güç ile RISC-V yongası 5GHz barajını geçmiş. Bu yonganın CoreMarks testlerinde 13000 puan elde ettiği belirtiliyor.

Öteki bir gelişme ise 70mW güç ile öbür bir yonganın 3GHz barajını aşması. CoreMarks üzerinde 8000 puan alan yonga ulaştığı güç verimliliği konusunda aldığı arayı açık bir formda gösteriyor.

Puan manasında rekor ise watt başına CoreMarks üzerinde 110000 puan alabilen 64-bitlik RISC-V yongasından gelmiş. Firma dünyanın en performanslı 64-bitlik RISC-V çekirdeğini ürettiklerini belirtiyor.

Güç tüketimi ve ulaşılan suratlar ele alındığında 3GHz-5GHz aralığında hiç bir CISC yahut RISC tahlilinin bu düzeylere ulaşamadığı söz edilmiş. Bu testlerde Apple M1 yonga setinin de olduğu belirtiliyor. Yani Micro Magic aslında tüm işlemci dalında geçilmesi sıkıntı bir rekor kırmış.

Micro Magic dalın verimlilik odaklı yonga dizaynları yapan firmalarından birisi. Sun Microsystems ve Apple bünyesinde değerli mimariler geliştirmiş mühendislerden oluşuyor. Firma muvaffakiyetini da bu deneyimine borçlu.

RISC-V yavaş da olsa kesimde kendisine yer buluyor. Samsung da 5G teknolojilerinde RISC-V mimarisini kullanmaya başladığını duyurmuştu. Yaşanan gelişmeler RISC-V mimarisini daha âlâ yerlere getirecektir.

Sıradaki içerik:

RISC-V mimarisi yalnızca 1 watt güç ile 5GHz düzeyini geçti