Ripple (XRP), CBDC’ler İçin Bir Rol Model Olabilir

ripple xrp cbdcler icin bir rol model olabilir ZW4wQfHF

RMIT Üniversitesi tarafından, muhasebe kurumu CPA Australia için hazırlanan CBDC raporunda, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) için kıymetli tabirler kullanıldı.

Raporda Bitcoin için şu tabirler yer aldı:

“Bitcoin’in fiyatı son yıllarda büyük dalgalanmalar yaşadı. Bu dalgalanmalar bir paha deposu ve para ünitesi olarak Bitcoin’e olan itimadın azalmasına neden oldu. Bu durum merkez bankaları ortasında kripto para ünitelerinin CBDC’ler olarak uygulanabilirliği konusunda tasaları arttırdı.”

Ethereum için ise şu kelamlara yer verildi:

“Ethereum ağının Bitcoin blockchain‘ine nazaran en ayırt edici özelliği, akıllı kontratları kullanması ve münasebetiyle programlanabilir çeşitli para ve ödemelerin ağ üzerinde çalışmasına müsaade vermesidir.”

Raporda XRP için ise epey kıymetli sözler yer aldı. Rapora nazaran XRP’ler CBDC’lere rol model olacak bir kapasiteye sahip.

“Ripple ve XRP, CBDC’ler için bir rol model olma kapasitesine sahip. Birçok banka Ripple’a güveniyor. Zira Bitcoin ve Ethereum üzere merkeziyetsiz platformların tersine, sırf makul node’ların süreçleri doğrulayabildiği bir özelliğe sahip. Fransa’nın merkez bankası Banque de France, Ripple ve XRP’nin Avrupa’nın CBDC’si için bir platform olma ihtimalini önemli bir biçimde tartıştı.”

Ripple bu ayın başlarında buna misal bir açıklama yapmıştı. Şirkete nazaran merkez bankaları kendi dijital para ünitelerini oluşturabilmek için açık kaynaklı XRP Ledger’ın özel bir versiyonu ile pilot uygulamalarına başladı.

Ripple’ın açıklamasına nazaran merkez bankaları, halka açık olan blok zincirlerini tercih etmekten kaçınıyor. Merkez bankaları, yapılan süreçleri denetim altında tutabilmek ismine, halka açık blok zincirlerinin CBDC’lerin gereksinimlerini karşılayamayacağını düşünüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ripple (XRP), CBDC’ler İçin Bir Rol Model Olabilir