Ripple, CBDC Raporunda XRP Vurgusuna Devam Ediyor

ripple cbdc raporunda xrp vurgusuna devam ediyor N466ahEV

Blockchain şirketi Ripple, “CBDC’lerin Geleceği” başlıklı whitepaper’ında XRP’nin farklı merkez bankası dijital para birimleri için bir köprü görevi görebileceğini yazdı:

“Nötr bir köprünün örneği, iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde köprülemek için kullanılabilen dijital varlık XRP’dir.”

Rapor, token’ın farklı CBDC’lerinin değeri “sürtünmesiz” ve “uygun maliyetli” bir şekilde hareket ettirmesini mümkün kıldığını söylüyor.

Fırsatlar ve zorluklar

Ripple finansal erişim, yenilikçilik ve teşvik edici rekabetin CBDC’lerin temel faydaları arasında yer olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, merkez bankalarının para politikası üzerindeki kontrolünü sürdürmesinin olumlu bir özellik olduğundan bahsediyor. Bu, kripto para birimindeki merkeziyetsizliği savunanlar için iç açıcı bir durum değil.

CBDC’lerin karşılaştığı zorluklar söz konusu olduğunda Ripple, birlikte çalışabilirliklerini sağlamanın önemli olduğunu söylüyor:

“Her bir CBDC, kendi iç pazarına en iyi uyan şekilde kendi kurallarını ve politikalarını oluşturabilir. Bununla birlikte CBDC’ler, diğer CBDC’ler ve dijital para birimleri ile sorunsuz bir şekilde iş yapmalarını sağlayabilecek toplu protokoller tarafından birleştirilmeli ve yönlendirilmelidir.”

Ripple, CBDC odaklı ledger’ı tanıtmıştı

Ripple, bu ayın başlarında merkez bankaları için özel olarak tasarlanmış, özel versiyon bir XRP Ledger’ı piyasaya süreceğini duyurmuştu. U.today’de yer alan habere göre, raporun amacı bu yeni ürünü tanıtmak olabilir.

Ripple, merkez bankalarını sıfırdan yeni bir tane oluşturmak yerine, mevcut bir defterin özel versiyonunu kullanmaya teşvik ediyor:

“Bit CBDC, mevcut bir merkezi olmayan defterin özel bir sürümü kullanılarak yayınlanabilir ve yönetilebilir… Bu, Merkez Bankalarına para politikaları ve ekonomik yönetimi üzerinde yeterli merkezi kontrol sağlarken, merkezi olmayan defterlerle birlikte gelen esneklik ve işlevselliği sağlar.”

XRP yükselişte

Bu sırada, dün gece ve bu sabah devam eden genel düşüş trendinin arasında XRP, şaşırtıcı bir performans gösterdi. Yükselişinin ardında SEC ve Ripple davasındaki son gelişmeler olabileceği düşünülüyor. XRP, son bir aydır görülmeyen bir seviyeyi, 0.54 doları aştı (CoinGecko verilerine göre). Yazım sırasında 0.50 dolardan işlem görüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ripple, CBDC Raporunda XRP Vurgusuna Devam Ediyor