Ray Dalio’dan Bitcoin Açıklaması

ray daliodan bitcoin aciklamasi NI7QtRmt

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in eş kafakanı Amerikalı milyarder yatırımcı Ray Dalio, Reddit’te düzenlenen ‘Ask Me Anything’ etkinliğinde yatırımcılara kimi tavsiyelerde bulundu. Dalio’nun bilhassa Bitcoin hakkında yaptığı yorumlar dikkat çekti.

Bitcoin’in günümüzde altına alternatif olabileceğini söyleyen ünlü milyarder, son yıllarda sonlu arza sahip olan Bitcoin ve gibisi başka birtakım dijital para ünitelerinin bir bedel deposu olarak altınla benzerlikleri ve farklılıkları olduğuna vurgu yaptı.

Dalio’dan yatırımcılara tavsiyeler:

ray daliodan bitcoin aciklamasi 0 aLLASe1z

2017 yılında Bitcoin’i ‘balon’ olarak nitelendiren Dalio, mevzu hakkındaki fikrini değiştirmiş üzere görünüyor. Kendisi, Davos’taki 2020 Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada ise “Paranın iki gayesi var; bir takas aracı ve bir kıymet deposu ve Bitcoin şu anda bu iki durumda da değil” dimekanek Bitcoin’e hâlâ güvenmediğinin sinyallerini vermişti.

Bitcoin’e karşı daha yumuşak bir duruş sergilemeye başlayan 71 yaşındaki isim, Bitcoin ve öteki misal dijital paraların önümüzdeki yıllarda kendilerine daha geniş çaplı yer bulacağını düşünüyor. Bu doğrultuda yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Dalio, yatırımcıların portföylerini “sınırlı arz, yüksek likidite ve kıymet deposu olan” varlıklarla çeşitlendirmelerini söyledi.

Forbes iddialarına nazaran yaklaşık 17 milyar dolarlık ferdî serveti bulunan Dalio, yaptığı son açıklamalarla Bitcoin’i potansiyel bir yatırım olarak isimlendiren son milyarder oldu. Geçtiğimiz kasım ayında Wall Street efsanesi Bill Miller Bitcoin’i ‘şiddetle’ tavsiye ettiğini söylemiş, akabinde ABD’li milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller da şu anda Bitcoin sahibi olduğunu açıklamıştı.

Bitcoin, 18,420 dolar düzeyinden süreç görüyor:

ray daliodan bitcoin aciklamasi 1 bkRMslSL

2020 yılına süratli bir giriş yapan Bitcoin, bu yılın ocak ayında 9 bin dolar düzeyinden süreç görüyordu. Pandeminin de tesiriyle pahasına kıymet katarak yoluna devam eden kripto para, şu anda 18 bin 420 dolar düzeyinden süreç görüyor. Bu da ocak ayına kıyasla bir Bitcoin fiyatının iki kattan fazla arttığı manasına geliyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ray Dalio’dan Bitcoin Açıklaması