Donanım

Raspberry Pi’nin Rakibi Tinkerboard 2 ve 2S Ortaya Çıktı

Asus Tinkerboard SBC serisi, Clubic’te yer mekan bir basın açıklamasına nazaran yeni bir versiyona kavuşuyor. Tinkerboard 2 ve Tinkerboard 2S olarak isimlandırılan yeni kartlar, Raspberry Pi’ye çok daha yakın bir performans sergileyecek.

Şimdilik Asus tarafından gelen resmi bir açıklama yok. Yeniden de Clubic bu kartlarla ilgili pek çok bilgiyi açıklisimı. Bunlar ortasındaki en dikkat cazip noktalardan biri, bir evvelki kuşaktan 1,5 kat daha güçlü olmaları oldu.

Tinkerboard 2 ve 2S özellikleri

raspberry pinin rakibi tinkerboard 2 ve 2s ortaya cikti 0 2hdk5FWd

Her iki kartta da Rockchip RK3399 çipseti ve ARM Mali-T860 MP4 GPU kullanıldı. Sunulan bellek seçenekleri ise 2 GB ve 4 GB olarak iki ayrımlı formda oldu. Her iki bellek de çift kanallı LPDDR4 dayanağına sahip ve çip konfigürasyonları da kartlar için birebir. Sekiz çekirdekli sistemde çift Arm Cortex A72 2 GHz çekirdek ve dört Arm Cortex A53 1,5 GHz çekirdek yer alıyor.

Tinkerboard 2S kendi üzerinde 16 GB flash depolama ile geliyor. Bu da standart microSD kartlardan daha süratli olduğuna işaret ediyor. Daha evvelki kuşakta micro USB’den gelen güç ise bu kere 12V – 19V DC girişinden sağlanıyor.

Kartın üzerinde hem USB 3 Type-C ve Type-A arayüzleri hem de tam boyutlu bir HDMI çıkışı yer alıyor. Bu çıkış 4K60 dayanağı de sunuyor. Ek olarak USB C üzerinden DisplayPort 1.2 çıkış dayanağı de sağlanıyor.

Raspberry Pi’ye dişli rakip

d06f6d7b0557a3cdbffafb16a95d285bbb5isimca4

Tinkerboard, gigabit ethernet portuyla kablolu temas dayanağı sunuyor. Kablosuz irtibat için de aygıtın 802.11ac takviyesi bulunuyor. Kartlardaki 40 bin GPIO başlığı ile sisteme Bluetooth ya da kafaka etraf üniteler eklemek de mümkün. GPIO başlığı her ne kadar Raspberry Pi’deki versiyona benzese de uyumluluk konusunda gelecek haberleri beklemek gerekebilir.

Son yıllarda ferdî projeler ya da prototip geliştirmeleri üzere gayelerle olduğu kadar endüstriyel gayelerle da kullanılan bu küçük PC kartların ortasındaki rekabet, vakit içerisinde en çok geliştiricilere yarar sağlayacak üzere gözüküyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu