Qualcomm, Huawei’ye işlemci satmak için lisans aldı

qualcomm huaweiye islemci satmak icin lisans aldi r5OUkdct

qualcomm huaweiye islemci satmak icin lisans aldi 0 ldMbmEbP

Qualcomm, bir hafta evvel Huawei‘ye işlemci tedarik etmek için lisans müracaatında bulunduğunu doğruladı. Çin’den gelen bir rapor, şirkete 5G işlemci yerine 4G özellikli işlemciler için onay verildiğini söylüyor. Bir Qualcomm sözcüsü Reuters’a:  “Bazı 4G eserlerini içeren bir dizi eser için lisans aldık.” dedi. Muhakkak ki Huawei, orta düzey telefonları için Qualcomm yonga setlerini kullanacak.

1.8 milyar dolarlık patent lisans fiyatı

30 Temmuz’da Qualcomm, Huawei ile bir patent lisans muahedesine vardığını duyurdu. Mutabakat sonucunda Qualcomm, Huawei’den tek seferlik 1.8 milyar dolarlık patent lisans fiyatı aldı. 5 Kasım’daki mali rapor toplantısında şirket, parayı aldıklarını onayladı. Qualcomm, tıpkı vakitte Huawei ile de uzun vadeli bir mutabakata vardı. Huawei’ye Qualcomm’un patentli teknolojisini kullanma yetkisi verdi.

Qualcomm’a ek olarak  Intel, AMD, Skyworks ve başka birçok yonga üreticisi, Huawei’yi işlemci tedarik etmek için bir lisansa sahip olduklarını doğruladı.

Görünüşe nazaran ABD, şirketlere Huawei‘ye 4G işlemci tedarik etme müsaadesi verecek fakat tek kural olarak, teknolojinin 5G ile hiçbir ilgisinin olmaması olacak. Mevcut durumlar göz önüne alındığında, Huawei üzerindeki yasağın, yalnızca ABD’nin sebep olarak sunduğu “ulusal güvenlikten” daha fazlası olduğunu gösteriyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Qualcomm, Huawei’ye işlemci satmak için lisans aldı