Pulları İnci Üzere Parlayan Yeni Bir Yılan Çeşidi Keşfedildi

pullari inci uzere parlayan yeni bir yilan cesidi kesfedildi bNI9c7Ye

Takvimler 2019 yılını gösterirken Amerikan ve Vietnamlı bilim insanları, Vietnam’ın dağlarında ve ormanlarında araştırma yapıyorlardı. Bilim insanlarının maksadı bu bölgedeki biyolojik çeşitliliği öğrenmekti. Ancak bölgede bilim insanlarını garip görünümlü bir yılan karşılisimı.

Bilim insanlarının gördüğü bu yılan bilhassa sahip olduğu deriyle dikkat çekiyordu. Yılan, koyu bir renge sahip olsa da derisi parlıyordu. Pullarıysa ufak boyutlardaydı ve çıkıntılı ve garip bir yapıya sahipti. Bu yılanı başka yılanlardan ayıran bir başka özellik de yılanın mavi ve yeşil ortasında ışık yansıtıyor oluşuydu.

Yılan hakkında yapılan çalışmaların sonuçları açıklandı:

pullari inci uzere parlayan yeni bir yilan cesidi kesfedildi 0 PvSibjtK

Bu yılanla karşılaşan bilim insanları birinci kafata yılanın hangi cins olduğu konusunda fikirsiz kaldılar. Lakin fazla vakit geçmeden orijinal ve daha evvel keşfedilmemiş bir yılan tipi keşfettiklerini anladılar. Bu keşif 2019 yılında yapılmış olsa da Smithsonian Enstitüsü ve Vietnam Bilim ve Teknoloji Akademisi’nden bilim insanları, geçtiğimiz günlerde yılan hakkında yaptıkları çalışmanın sonuçlarını Copeia’da paylaştılar.

Yılan, Vietnam’ın Çin sonundaki bölgesi Ha Giang’ın kuzeyinde keşfedildi. Gizemli yılanın gözlerinde parlak ışık alıcıları yoktu ve bu da onun yeraltına yahut yaprakların altına gömüldüğüne işaret ediyordu. Bu çeşit yılanları varsayım edebileceğiniz üzerinde yüzeyin altındaki hayatları nedeniyle bulmak hayli sıkıntı oluyor.

pullari inci uzere parlayan yeni bir yilan cesidi kesfedildi 1 ytmgBy6v

Bilim insanları, yılanın ziyadesiyle az bulunan Achalinus yılan cinsine ilişkin bir çeşit olduğunu fark ettiler. Bu yılan cinsinin pulları birçok yılan üzere üst üste binmek yerine daha yaygın bir yapıya sahipti. Achalinus cinsine ilişkin yılan sayısı bugüne kadar yapılan keşiflerle sadece 13’te hudutlu kaldı. 13 yılan cinsinin 6’sıysa Vietnam’daydı.

Yapılan çalışmaların akabinde yılana ‘Achalinus zugorum‘ ismi veridi. Yılanın DNA’sı Smithsonian’da örneklendi ve incelendi. Nisimir cinsin kısa müddet içinde yine Vietnam’a gönderileceği açıklandı. Bilim insanları, yayınladıkları çalışmada Vietnam’daki biyolojik çeşitliliği tehdit eden faktörlere (taş ocakları ve ormanların yok edilmesi gibi) de değindi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Pulları İnci Üzere Parlayan Yeni Bir Yılan Çeşidi Keşfedildi