PS5’in Sıvı Metali Ne Kadar Tesirli?

ps5in sivi metali ne kadar tesirli QDmA9j11

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız haberimizde, Sony’nin PlayStation 5’in içini açıp, tüm donanımı tek tek gösterdiği bir görüntüyü sizlere aktarmıştık. Bu haberimizde ise sizlere, o gün paylaşılan görüntünün tahminen de en can alıcı noktasından bahsedeceğiz. Yani Sony’nin PlayStation 5’te sıvı metal kullandığından ve bunun neden tercih edildiğinden.

İşlemcisi olan her elektronik eserin en büyük sorunu sıcaklıktır. Piyasisimaki tüm işlemciler, tasarlandıkları oranda en yeterli performansı sunabilmek için önemli bir yük altında çalışırlar. Bu da haliyle yüksek sıcaklığa yol açar ve sıcaklığın bir biçimde aktarılması gerekir. İşte bu noktisima termal macunlar kullanılıyor. İşlemcilerin üzerine yerleştirilen soğutucularla işlemcilerin birleşim noktasına sürülen bu macunlar, sıcaklığın soğutucu ekipmana aktarılıp, işlemci sıcaklığının makul bir düzeyde kalmasını sağlarlar. Sony ise yeni oyun konsolunda, termal macun mekanine sıvı metal kullanıyor. Bu da PlayStation 5’in performansı açısından kritik bir değer arz ediyor.

PlayStation 5’te sıvı metal kullanılmasının nedeni, termal macunların tesirini birkaç kat artırmak

ps5in sivi metali ne kadar tesirli 0 TpMYRNeL

Sony, PlayStation 5’te AMD tarafından üretilen bir işlemcinin kullanılacağını çoktan açıklisimı. Bu yüksek performanslı işlemci, oyunseverler için en uygun tecrübesi sunmak için geliştirildi. Haliyle PlayStation 5 mühendisleri, çalışırken cayır cayır yanan işlemcinin performans kaybı yaşamaması, oyuncuların bu durumdan etkilenmemesi için yeni bir tahlil arayışına girdi. İşte bu noktada karşımıza çıkan tahlil de termal macun olarak kullanılan sıvı metal. Mühendisler bu sayede hem yüksek performansı hem de PlayStation 5’in sessiz çalışmasını sağlamış oldular.

Haberimizin bu noktasına kisimar sıvı metalleri övdüğümüzün ayrımındayız. Epey iltifatın üzerine, bu gereçlerin neden daha evvel kullanılmadığını, yalnızca PlayStation 5 değil kafaka dizüstü bilgisayar ya da masaüstü PC’lerde neden tercih edilmediğini sorgulamış olabilirsiniz. Haklısınız da… Lakin işlemcisi olan eserlerde sıvı metal kullanılmıyor oluşunun kabul edilebilir kimi nedenleri var. Artık de bu nedenlere yakından bakalım.

ps5in sivi metali ne kadar tesirli 1 5kJjblfX

Sıvı metalin uygulanması çok zordur. Zira ismi üstünde bu materyal bir metal. Yani elektrik akımını iletebilen bir yapıya sahip. Bu da hakikat bir formda uygulanmayan sıvı metalin, aygıtta kısa devreye neden olabileceği manasına geliyor. Ayrıyeten sıvı metaller, akışkanlık açısından da avantajlı değil. Şayet daha evvel işlemcinizin termal macununu değiştirdiyseniz bilirsiniz; termal macunlar diş macunu kıvamındadır. Sıvı metal ise akışkanlığı ile kullanılan eserlerin nakliyesini zorlaştırıyor. Hatta gereğince âlâ uygulanmamış bir sıvı metal, ufak bir sallantıda bile etraf ünitelere ulaşabilir. İşte bu çeşit bir aksaklık da az evvel bahsettiğimiz üzere kısa devrelere yol açabilir.

Sony, sıvı metalli soğutma sistemi için en az 2 yılını harcisimı

Sony tarafından yapılan açıklamalara nazaran mühendisler, PlayStation 5’in işlemcisini soğutmaya yarayacak sıvı metal tahlili için en az 2 yıl harcamışlar. Bu sürecin epey sancılı geçtiğini söyleyen yetkililer, sıvı metalin kabul sürecinde akla gelen tüm ihtimallerin değerlendirildiğini, bu ihtimallerin tek tek test edildiğini söylüyor. İşte tüm bu testlerden geçen sistem, bugün PlayStation 5’e hayat veren kritik modüllerden bir tanesi haline gelmiş durumda.

ps5in sivi metali ne kadar tesirli 2 qA7Szkub

“O vakit PlayStation 5 hiç ısınmayacak.” Hayır, bu türlü bir şey kelam konusu değil

Sony’nin PlayStation 5’te sıvı metal kullanması, bu oyun konsolunun hiçbir vakit ısınmayacağı manasına gelmiyor. Zira termodinamik maddeleri yeterince bu türlü bir şey mümkün değil. Sıvı metalin bu konsola tek katkısı, çalışan işlemcinin açığa çıkardığı sıcaklığın dışarı aktarılmasını sağlamak. Lakin vakaya performans açısından baktığımızda, Sony bu tahlille birlikte termal macunlardan daha uygun çalışan bir sistem geliştirmiş oldu. 

Sıradaki içerik:

PS5’in Sıvı Metali Ne Kadar Tesirli?